Midyat’ta "Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi" Konferansı

Midyat’ta "Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi" Konferansı

Midyat’ta, Gençlik Merkezi tarafında "Toplumsal Bir Sözleşme Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Midyat’ta, Gençlik Merkezi tarafında "Toplumsal Bir Sözleşme Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konulu konferans düzenlendi. 

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Gençlik Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda, Midyat’ta hukuk bürosu bulunan Mardin Barosu Avukatı Abdulhaluk Ay’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Mardin Gençlik Merkezi Müdürü Yusuf Dağ, Midyat Gençlik Merkezi Müdür Vekili Ercan Alğaç, Mardin Gençlik Merkezi Hukuk Kulübü Koordinatörü Esin Alatekin ile gönüllüler ve üyeler katıldı.

Konferansta konuşan Avukat Abdulhaluk Ay, “Hak ve özgürlüklerimiz için yeni anayasa ve başkanlık sistemi şart. Türkiye toplumu kendi Anayasasını yapacak olgunluğa ulaşmıştır” diyerek, “Başkanlık sistemi olan ülkelerde seçimle gelen başkanın ne zaman gideceği de bellidir. Şimdi biz de mesela ‘Cumhurbaşkanı beş yıl için seçilir’ deniliyor. Beş yıl dolacağı zaman bu Cumhurbaşkanı gideceğini biliyor. O başkan da gideceğini biliyor. Yani sınırsız bir güç yok. Çünkü başkanın gücü fren denge sistemi ile denetleniyor. Bu yüzden  başkan kafasına göre hareket edemiyor. Başkanı siz yasalarınızla denetleyebiliyorsunuz. Başkanın yaptığı bir eylemin yasaya uygun olma gerekliliği zaten var. Başkan yasalarla, anayasa ile bağlıdır. Anayasal sınırları içerisinde kalmak zorundadır.” dedi. 

“DİKTATÖRLER SEÇİMLE İŞBAŞINA GELMEZ” 

Ay, ‘Seçimle iş başına gelmiş başkandan diktatör Çıkmayacağını, diktatör olacak insanların seçimle gelmediğini ve seçime de ihtiyaç duymadıklarını’ ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bir devletin başına geçecek insanlar çılgın insanlar değildir. Diktatör olacak insan zaten bence seçimle gelmez. Buna ihtiyacı olmaz, darbe yapar. Mesela Kenan Evren bir diktatördür. Sonradan yetkisini istemeyerekte olsa paylaştırdı. Çünkü o gücü uzun süre elinizde tutamazsınız. Veya 60-61 darbesini yapanlar Milli Birlik Komitesi’ndeki adamlar onlar da diktatördür. Onlar da ülkenin seçilmiş başbakanı idam ettiler. Ama o yönetimi uzun süre götüremeyeceklerini bildikleri için devrediyorlar. Ama devrettikleri zamanda diyorlar ki ‘aman bizi yargılamayın.’ Başka bir şey istemiyorlar. ‘Sadece ben eski Cumhurbaşkanı olarak kalayım ve beni yargılama.’ Ama Kenan Evren yargılamaktan kurtulamadı ve yargılandı. Başkanlık sisteminin pek çok faydası var. Dediğimiz gibi kuvvetler ayrılığı sistemi ile yasama da daha verimli çalışacaktır. Bu kalkınmayı da hızlandıracaktır, parçalanmışlığı da ortadan kaldıracaktır, yani başkanlık sistemi olursa koalisyon ihtimali olmayacaktır. En azından bizim dilimiz bundan çok yandı ve koalisyonsuz bir dönem için başkanlık sistemi iyidir diyoruz.” 

Daha sonra bir konuşma yapan Midyat Gençlik Merkezi Müdür Vekili Ercan Alğaç, konuşmacı Abduhaluk Ay ve programa katılanlara teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum