Midyat’ta Yeni Adli Yıl Açılışı

Midyat’ta Yeni Adli Yıl Açılışı

Midyat’ta, 2013–2014 adli yılı açılışı nedeniyle düzenlenen törende yargı mensupları çeşitli mesajlar verdi.

A+A-
Adli tatilin sona ermesi ve yeni adli yılın başlaması nedeniyle Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mardin Barosu Midyat Temsilciliği tarafından adli yıl açılış programı düzenlendi.
 
Kocatepe İlköğretim Konferans Salonu’ndaki yeni adli yıl açılış töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk’un konuşmasıyla devam etti. Geçtiğimiz yıl yapılan hain saldırılar sonucu ölen Cumhuriyet savcıları Hakan Kılıç ve Murat Uzun’u rahmetle andıklarını söyleyen Başsavcı Küçükyumuk, şöyle konuştu:
 
“Son dönemlerde yargının olumsuz şekilde gündeme getirildiğini üzüntüyle izlemekteyiz. Öyle ki cumhuriyet savcılarımızın ve hâkimlerimizin yargısal faaliyetleri eksik bilgilerle kamuoyuna yansıtılmakta, bu durum da çoğu kimse tarafından hâkim ve cumhuriyet savcılarının haksız yere suçlanmasına neden olmaktadır. Bu konuda özellikle basın mensuplarına büyük görev düşmektedir. Yine son dönemde yargının yavaş işlediği ve yargıya olan güvenin çok düşük oranlarda olduğu dile getirilmektedir. Bu anlayışın olmasında hâkim ve cumhuriyet savcıları olarak bizlerinde olumsuz yönde katkısı olabileceğini düşünmekle birlikte, bu eleştirilerin de haksız olduğunu dile getirmek istiyorum. Çünkü hâkimiyle, cumhuriyet savcısıyla, müdürüyle, zabıt kâtibiyle, mübaşiriyle tüm adliye çalışanları ellerinden geldiğince yoğun mesai harcamaktadır. Fakat gerek mevzuat hükümleri, gerek adli tıp raporlarının geç hazırlanması gibi diğer kurumlardan kaynaklanan sorunlar, gerekse de vatandaşlarımızın mahkemeler ve cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yapılan çağrılar üzerine çağrıyı yapan birimlere zamanında gitmemesi gibi sebeplerden soruşturmaların ve yargılamaların yavaşlamasına neden olmaktadır.”
 
“ADALETİN GÜÇLÜ OLDUĞU YERDE DEVLET GÜÇLÜ OLUR” 
 
Yargı’nın devletin temelini oluşturan ana güçlerinden birisi olduğunu söyleyen Midyat Adalet Komisyonu Başkanı Sezgin Güverçin de, “Kişilerin hak ve özgürlüğünü koruyan tarafsız ve bağımsız yargı adaletin gerçekleşmesini, toplumun huzur içinde yaşamasını sağlayacaktır. Yargının sağlıklı ve hızlı işlemesi hukuk devletinin en önemli güvencesidir. İyi işleyen bir yargı hukuk devleti ve demokrasiyi daha da güçlü kılacaktır. Adaletin güçlü olduğu yerde devlet de güçlü olacaktır. Son dönemlerde yapılan yasal düzenlemeler, yeni adliye sarayları, yargıda UYAP aracılığıyla teknolojinin üst seviyede kullanılması, personel sayısının artırılması ile yargı daha hızlı ve etkili hale gelmiştir. Bunda iş yüküne rağmen fedakâr bir şekilde çalışan yargı mensuplarının da katkısı unutulmamalıdır. Adil ve hızlı bir yargının olmadığı yerde, insanlar haklarını başka şekilde almaya çalışacak ve haksızlıklar oluşacaktır. Bu da toplumun huzurunu bozacaktır. Bu nedenle yargının hızlı, tarafsız ve bağımsız olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
 
“HAK İHLALLERİNDE TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA”
 
Programın kapanış konuşmasını ise Mardin Barosu Midyat Temsilcisi Avukat Halil Altunkaynak yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye aleyhine 2011 yılında 15 bin 950, 2012 yılında 16 bin 876 dava açıldığını belirten Altunkaynak, Türkiye aleyhine açılan davalara bakıldığından adalet sisteminin halen beklenen seviyede olmadığını kaydetti. Altunkaynak, “2004 ile 2012 tarihleri arasında biten davalardan mahkûm olduğumuz tazminat miktarı 190 milyon lira. 2011 yılında hak ihlallerine ilişkin davalarda Türkiye birinci sıradadır. 2012 yılında ikinci sıraya düşüyor. Yani ya birinciyiz ya ikinciyiz. Ülkemiz ve komşu ülkeler çok önemli bir süreçten geçiyorlar. Bu ülkelerde katliamlar yaşanıyor. Kimyasal silah kullanımları, göçler, sürgünler, cinayetler çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Eğer bu ülkelerde işleyen bir adalet mekanizması olsaydı, hakka, hukuka riayet eden bir yönetim olsaydı biz bu sıkıntıların yaşanmayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla ülkemizde adalet sistemimize aksak işleyen adalet sistemimize yapılan eleştirilerin bizce hoş karşılanması gerekmektedir. Bizce dünyadaki bütün sıkıntıların temel nedeni hukuk değil, olmayan yönetimlerdir. Bize göre bir devletin dininin şu veya bu oluşunun hiçbir önemi yoktur. Bize göre bir devletin dininin hak olması lazım, adalet olması lazım, insan olması lazım” diye konuştu.
 
Adli yıl açılışı konuşmaların ardından Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk ve Midyat Adalet Komisyonu Başkanı Sezgin Güverçin, tebrikleri kabul etti. Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Başsavcı Adnan Küçükyumuk, Midyat Adalet Komisyonu Başkanı Sezgin Güverçin, Mardin Barosu Midyat Temsilcisi Avukat Halil Altunkaynak, hâkim ve savcılar, avukatlar ile adliye personelinin katıldığı tören, davetlilere kokteyl verilmesiyle sona erdi.
 
 
 
adnan-kucukyumuk---sizin-medya.jpg
 
sizin-medya-1-.20130903232915.jpg
 
sezgin-guvercin---sizin-medya.jpg
 
sizin-medya-2.20130903233032.jpg
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.