Midyat'ta turizm işinde çalışacak eski hükümlüler için gezi düzenlendi

Midyat'ta turizm işinde çalışacak eski hükümlüler için gezi düzenlendi

MARDİN’in Midyat ilçesinde turizme ve topluma kazandırılması amacıyla eski hükümlülere yönelik, Batman’ın Hasankeyf ilçesine gezi etkinliği düzenlendi.

A+A-

Midyat ilçesinde turizm sektörü ile ilgili yaratılacak iş ve istihdam alanlarının arttırılması ve eski hükümlülerin topluma kazandırılması amacıyla, Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Midyat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Batman’ın Hasankeyf ilçesine gezi etkinliği düzenlendi.

Geziye eski hükümlüler ile Denetimli Serbestlik İlçe Müdürü Habil Kanoğlu, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Tunç, Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Selim Yıldız eşlik etti. Etkinliğe katılanlar, tarihi ilçedeki ören yerleri ile müzeleri gezerek ilçe hakkında bilgi edindi.

Mardin’in Midyat ilçesinde, eski hükümlülerin topluma kazandırılması amacıyla turizm sektöründe faaliyet gösterecek bir işte çalışmalarını sağlamak için tarihi Hasankeyf ilçesine gezi ve inceleme gezisi düzenlendi. Dinler ve Diller Diyarı Midyat ilçesinde, son yıllarda büyük bir yükselme gösteren turizm sektörü ile ilgili hem yeni iş yerlerinin açılması hem de sektörde yeni personel istihdamının yapılması için çalışmalar devam ediyor.

Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı Midyat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Midyat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından eski hükümlülere yönelik “Hasankeyf Gezisi” gerçekleştirildi.

Geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, en son Türk-İslam medeniyetine geçen ve zamanında Dicle Nehri üzerinde askeri, ticari ve bilim alanında stratejik öneme haiz Hasankeyf Ören yeri gezisi ile hem yeni neslin tekrar Kadim tarihi ile tanışması, aynı zamanda turizm sektöründe yeni ufuklar kazanabilmeleri amacıyla hem tarihi mekanlarda hem de işletmelere yönelik bir gezi turu düzenlendi.

Söz konusu program; Ilısu Barajı üstünde yer alan kaya içine oyulmuş ve geçmişte insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılan mağara evleri ile Kadim Hasankeyf Kalesi ören yerinin feribot ile gezildi. Hasankeyf Kent Müzesi ve sonrasında Zeynel Abidin Kümbeti ve aslına uygun restore edilmiş tarihi ve turistik mekanların gezilmesi ile gezi programı sonlandırıldı.

Midyat Belediye Başkanlığı, Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı, Hasankeyf Müze Müdürlüğü ve Hasankeyf Feribot İşletmeleri Kooperatifi’nin destek ve katkıları ile gerçekleştirilen geziye, Midyat Denetimli Serbestlik Müdürü Habil Kanoğlu, Gençlik ve Spor Midyat İlçe Müdürü Hüseyin Tunç, Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Selim Yıldız eşlik etti.

Gençlik ve Spor Midyat İlçe Müdürü Hüseyin Tunç, “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında bir protokol var, hükümlüye karşı bir mükellefiyetimiz var. O arkadaşlarımızı Hasankeyf’e getirerek burada kültür, müze, barajı gezdirdik. Bu bölgemizin kültür bölgesi olduğu ve bu arkadaşlarımızın bizim amacımız bunlar ileri de belki kültür ile alakalı bir turizm işi yaparlar ve onlarda ekmeklerini oradan çıkarırlar diye düşünüyoruz. Yani bu güzel bir gezi oldu. Kültür gezileri bunlar içindir. Gelip hem gördüler yerinde ve kültürün ne kadar önemli olduğunu… Bölgemiz zaten kültür bölgesi. Yani böyle şey yapsa, bunlar ileride güzel bir meslek, rahat bir meslek. Ekmeklerini de kazanabilirler bunlar, yani tavsiye diyoruz arkadaşlarımıza, böyle bir iş yapsınlar. Kültür bölgesiyiz biliyorsunuz. Onun için katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Selim Yıldız, “Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan protokol neticesinde böyle bir kültür ve turizm programı düzenledik. Bizde esnaf odası olarak mahkumlarımızın turizme kazandırılması, turizmi öğrenmesi ve turizme kazandırılması açısından destek olduk. Bu gezi arkadaşlarımızın turizme kazandırılması açısından çok önemlidir. Hem de topluma kazandırılması açısından da onlar için değişik ve güzel bir gezi oldu. Mahkumlarımızın bazı güzel yerleri görmesi bu ileriki zamanda onların bir daha suç işlememesi anlamında da güzel olur. Yani bu güzellikleri gördükten sonra topluma kazandırılması açısından onlar için iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.