Midyat’ta Turizm ile ilgili Eksiklikler Hakkında Basın Açıklaması

Midyat’ta Turizm ile ilgili Eksiklikler Hakkında Basın Açıklaması

Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Halil El, şehirdeki eksiklikler ve yapılması gerekenler hakkında basın açıklaması yaptı.

A+A-

Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Halil El, şehirdeki eksiklikler ve yapılması gerekenler hakkında yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Malumunuz Mardin, Midyat ve diğer ilçelerimiz Dicle Havzasının en önemli kenti olmalarının yanı sıra, kadim tarihi ve kültürel değerleri ile önemli bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. Bu nedenle, bir çok nitelikli hizmeti hak etmektedirler.

Bu itibarla; Mardin Büyükşehir Belediye meclisi, Midyat Belediye meclisi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), ilgili tüm paydaşlar acil gündemle toplanmalı. Gündem konuların başında tarihi çarşı ve ziyaret mekanlarına giden sokakların trafiğe kapanması konusu, hizmet sektörünün daha nitelikli hale getirilmesinin yanı sıra; konaklama hizmetlerinde fiyat ve hizmet kalitesi ile ilgili standartların oluşturulması, zengin mutfağımızın her lezzetinin gün yüzüne çıkarılması ve makul fiyatlarla sunulması için Mutfak Sanatları Merkezinin Kurulması hususları ivedilikle ele alınmalı.

MİDYAT TRAFİĞİ VE TURİZMİ İÇİN ÖNERİLER

1-Cumhuriyet bulvarı üzerinde park eden araçlar için cep parklar oluşturulmalı

2-Batman yolu giriş ve çıkışları orta refüj daraltılarak üçer şerit olacak şekilde düzenlenmeli, zira ışıklarda araç uzunluğu mahalle girişlerine mani olmaktadır.

3-Cizre yolu istikameti Dörtyol kavşağı genişletilmeli, yol kenarları park yeri olmaktan kurtarılmalı, CEP OTOPARK mantığı ile çözüm bulunmalı

4-Şehrin dört girişine zabıta ve rehberlerden oluşan ekip görevlendirilmeli; gelen turist araçları karşılanmalı, şehrin tüm tarihi değerlerinin olduğu harita ve kitapçıklar verildikten sonra,refakat edilerek trafiği engellemeyecek şekilde otogar alanlarına park edilmeleri sağlandıktan sonra,rehberler önderliğinde tüm tarihi yerler ve çarşılar gezdirilmeli. Gezi programından, sonra araçlarının park edildiği otogar alanından uğurlanmalılar.

5-Trafik ışıkları trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda belli noktalarda yanıp sönecek şekilde ayarlanmalı

6-Şehrin içinde yaya güvenliği için trafik ışığı olmayan yerlere trafik ışığı kurulmalı

7-Mahallelerden anayol girişlerine geçen araçlar için aynalar konularak kaza riski önlenmeli

8-Çevre yolu yapılarak ağır araçların şehrin içine girişleri önlenmeli

9-Bundan böyle şehir İmar planında OTOPARK ALANI uygulamaları detaylıca yer almalı

10-Köy ve beldelerden gelen minibus, otobüs, traktör, iş araçları için yer belirlenerek tahsis edilen yere park edilmeleri sağlanmalı

11-Tüm sürücüler yayalara azami derece saygı göstermeli, önceliğin yayalarda olduğu unutulmamalı.

12-Ana caddelerde standart dışı kasis uygulaması kaldırılmalı, şehrin tüm noktalarında kazaları önlemek için Elektronik denetim sistemi(EDS) kurulmalı

13-Kentin ikinci ve üçüncü caddeleri trafik yoğunluğunda çözüm için kullanışlı hale getirilmeli

14-Turizm alanları normal araç trafiğine kapatılmalı,sadece elektrikli fayton ve mini elektrik araçlara izin verilmeli

15-Kaldırımların standartlara uygun hale getirilmesi, malumunuz araçlar park ederken araçların sağ kapısı kaldırımların yüksekliğinden kaldırımlara çarpıyor, bu nedenle araçlar kaldırımlardan uzağa park edilerek yolun daralmasına neden oluyor.

16-Tarihi mahallerde hayvan barındırılmamalı, şehrin dışında hayvan yetiştiriciliği için yer tahsisi ve barınaklar yapılmalıdır.

17-Tarihi mekanlarda yapılacak restorasyon, altyapı ve üst yapı çalışmaları turizm sezonu başlamadan bitirilmeli ve bu konuda hassas davranılmalıdır.

18-Turistlere daha nitelikli hizmet verilmesi adına esnafa eğitim verilmeli."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.