Midyat’ta Tarihi Camiler Restore Ediliyor

Midyat’ta Tarihi Camiler Restore Ediliyor

Midyat’ın Asırlık Camileri Restorasyonla Görkemli Günlerine Geri Dönüyor...

A+A-

Midyat’ta, asırlık 3 camide restorasyon işlemi başlatıldı. Kent turizminde önemli bir yere sahip olan camiler kültürel mirasın ihyası kapsamında unutulmadı.

Restorasyon çalışması ile geçmişteki ihtişamlı günlerine geri döndürülecek olan camilerin 2013 yılında tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerin izlerini geçmişten günümüze taşıyan Midyat, Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen ihya çalışmalarıyla adeta yeniden doğuyor.

Tarihi kentin yeniden doğuşuna imkan sağlayan, medeniyetlerin mirasının gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli rol oynayan kurumların başında gelen Midyat Belediyesi, restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Belediye Başkanlığı, restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi Hacı İsmail, Hacı Abuzeyt ve Siço camilerinde restorasyon işlemi başlattı.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, kısa süre önce restorasyonuna başlanan camilerde incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Restorasyon ve güçlendirme çalışmalarıyla yakından ilgilenen ve çalışmalar hakkında detaylı bilgi alan Başkan Nasıroğlu, restorasyon tamamlandığında tarihi Hacı İsmail, Hacı Abuzeyt ve Siço Camii’nin tarihi kimliğine yeniden kavuşacağını, sonradan yapılan aykırı uygulamaların temizleneceğini belirtti.

Çalışmaların hızla ilerlediğini söyleyen Nasıroğlu, “Camilerimizin restoresini en güzel şekilde aslına uygun yaparak onları kültürümüze yeniden kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Midyat’ın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmayı en önemli görevlerimizden birisi olarak görüyoruz. Midyat’ın tarihi mekanlarının gün yüzüne çıkması, turizme kazandırılması ve Midyat’ın yeniden canlanması için gayret gösteriyoruz. Bugüne kadar pek çok tarihi eseri onarttık, restore ettik. Şimdi de bunlara 3 cami daha ekliyoruz.” diye konuştu.

Midyat’taki bu tip tarihi eserlerin, hanların, ibadethanelerin restore edilmesinin kentin canlılık kazanması açısından büyük önem taşdığını vurgulayan Nasıroğlu, çalışmalar tamamlandığında camilerin yeniden ibadete açılacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.