Midyat’ta Süryaniler 'Doğuş Bayramı'nı Kutladı

Midyat’ta Süryaniler 'Doğuş Bayramı'nı Kutladı

Süryaniler, Hz. İsa’nın doğaüstü doğuşu olan Yaldo (Doğuş) Bayramı'nı Midyat’ta büyük bir coşkuyla kutladı.

A+A-

Kökenleri Mezopotamya bölgesi, anadilleri dünyanın en eski dillerinden olan Süryaniler, Hz. İsa’nın doğaüstü doğuşu olan Yaldo Bayramı'nı Midyat’ta büyük bir coşkuyla kutladı.

Hıristiyan aleminin ilk bayramı olan ve Hz. İsa’nın doğuşunu simgeleyen Yaldo (Doğuş) Bayramı, Işıklar Mahallesi’nde bulunan Mort İşmuni Kilisesi’nde Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş’ın yönettiği ayinle başladı. Burada Hz. İsa’nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, cemaat, ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu. Ayinden sonra ise çocuklar, kilisenin içinde zılgıtlar çekerek tur attılar.

PROTOKOL SÜRYANİLERLE BAYRAMLAŞTI

Ayinin ardından kilisenin misafir konuk odasına geçen Metropolit Aktaş, Papaz İshak Ergün, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Anto Nuay ve Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, burada bayramlaşmaya gelen misafirlerin tebriklerini kabul etti. İlçe Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, yanında Belediye Başkan Yardımcısı Mekan Taş, Ağır Ceza Reisi Gökhan Oflaz, Emniyet Müdürü Temel Salman, İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Midyat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Özdemir ve Kaymakam Yazı İşleri Müdürü İsa Kurnaz ile birlikte Süryani vatandaşların bayramını kutlamak için kiliseye geldi. Metropolit Aktaş ve Süryani vatandaşlar misafirlerini kapıda karşıladı. 

"YAŞANTISINI BİLENLER BARIŞ İÇİN UĞRAŞMALI"

Yaldo bayramı dolayısıyla ayin bitiminde Süryanice kısa bir konuşmaya yapan Metropolit Aktaş, bayramın tüm insanlık için huzur, barış ve kardeşliğe vesile olmasını dilediklerini belirterek, “Bugün İsa Mesih'in doğum yıldönümüdür. İsa Mesih'in dünyaya geliş sebebi dünyaya barışı getirmektir. İsa Mesih'in dünyaya geliş amacını ve yaşantısını bilenlerin de barış için uğraşmaları gerekiyor. Çünkü, İsa Mesih yaşantısında insanların huzuru, mutluluğu ve barışını sağlamak olmuştur. İsa Mesih, her şeyden daha fazla, insanların hangi dinden ve hangi ırktan olursa olsunlar, kin, nefret ve ayrımcılık yerine, sevgiyi tesis etmeye çalışmıştır. Bunun için İsa'nın çağrısını bilenler ve kabul edenler kesinlikle savaşlardan uzak, sevgi içerisinde bir yaşam yaşamalıdırlar. Dünyaya 20 asır önce gelen İsa Mesih, barışı o zamandan beri tesis etmesine rağmen son dönemlerde bölgemizde ve ülkemizin de içinde yer aldığı Ortadoğu'da olan olaylar ve hadiseler hiç kimseye bir yarar getiremeyecektir. Bunun için herkese ayrım yapılmadan gereken gerçek sevgi gösterildiği takdirde hiç bir sıkıntının olmayacağı kanaatindeyim. Bu vesileyle Yaldo Bayramını kutlayan tüm kesimlerin bayramını kutluyorum. Bayramın bölgemize, ülkemize ve bulunduğumuz coğrafyaya barış ve huzur getirmesini diliyorum.” dedi.

"DİLEĞİMİZ TEKRARDAN ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLMESİ"

Midyat’ta merkezi bulunan Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF) Başkanı Evgil Türker de, “Bu bayram barış getirsin, demokrasi getirsin. Tabi bölgemizde son dönemlerde gerçekten çok vahim olaylar yaşanmaktadır, ister Suriye’de olsun, ister Irak’ta olsun, ister Türkiye’de başlayan bu çatışmalı durum. Bizim Federasyon olarak çağrımız, bu bayram ve tüm bayramlarda daimi olması dileğiyle tekrardan çözüm sürecine dönülmesi, silahların susturulması ve barışın hakim kılınmasıdır. İsa Mesih’in doğuş bayramında bizim vermek istediğimiz mesajımız budur.” diye konuştu.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.