Midyat’ta, 'Sokağa Çıkma Yasağı' Açıklaması

Midyat’ta, 'Sokağa Çıkma Yasağı' Açıklaması

Midyat’ta, HDP ve DBP’liler, bazı ilçelerde süren sokağa çıkma yasaklarını düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti.

A+A-

Midyat’ta, HDP ve DBP’liler, bazı ilçelerde süren sokağa çıkma yasaklarını düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti. Basın açıklamasına HDP Milletvekilleri Erol Dora, Mehmet Ali Aslan, HDP PM Üyesi Yuhanna Aktaş, HDP Midyat İlçe Eş Başkanları Hüseyin Alper, Harbiye Demir, DBP Midyat İlçe Birgül Toprak, Zübeyir Erik ve partililer katıldı.

HDP ve DBP Midyat İlçe Başkanlıkları tarafından bazı ilçelerdeki sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla organize edilen basın açıklaması için partililer, Batman Caddesi üzerindeki DBP parti binası önünde toplandı. Buradan partililer, ellerinde dövizlerle, sloganlar atarak Barış ve Kardeşlik Parkı’na kadar yürüdü.

"SİLAHLAR DERHAL SUSMALI"

Burada grup adına açıklama yapan DBP Midyat İlçe Eş Başkanı Birgül Toprak, “Bugün sokağa çıkma yasağının ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Açlık, susuzluk, hastalık, çaresizlik ve ölümdür. Sokağa çıkma yasağı Cizre, Silopi, Sur, Nusaybin, Kerboran (Dargeçit) ve daha birçok yerde yaşatılan bu zülüm politikasına son verilmesi, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının tecritleri, yani sokağa çıkma yasaklarının ortadan kaldırılmasını ve ölümlere derhal son verilmesini istiyoruz. Silahların sesi karşısında, demokratik siyasetin sesini yükseltelim. Silahlar derhal susmalı, tahkim edilmiş çatışmasızlık sağlamalı. Baş müzakereci sayın Öcalan'a karşı sürdürülen tecrit sona erdirilerek diyalog ve müzakerelerle çözüm üretilmeli. Bu doğrultuda gerçekleştirilecek her adım barışa ve özgürlüğe atılmış olacaktır.” dedi.

"BİRBİRİMİZİ NEDEN ÖLDÜRÜYORUZ?"

Ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ise, “Günlerce aç susuz bir şekilde insanlarımız abluka altındadır. İsrail’in Filistin’e yapmadığı zulmü, vahşeti maalesef bize ‘kardeşlerimiz’ diyen bir zihniyet, bir hükümet, bir  iktidar yapmaktadır. Musul'a girdiniz, tanklarla girdiniz, ‘biz Musul'a giriyoruz’ dediniz, böyle dünyaya reklam yaptınız, sonra tıpış tıpış geri döndünüz. Aynı şekilde Davos'ta İsrail'e meydan okuyorsunuz, Mavi Marmara için meydan okursunuz, size biraz para verdiler diye şimdi davayı geri çekiyorsunuz. Düşmana karşı pısırık bir duruşunuz var, ama halkınıza karşı böyle silah kullanıyorsunuz, güç kullanıyorsunuz. Bu ayıptır, yakışmaz, ahlaksızlıktır. Allah’u Teala diyor ki, ‘barış daha hayırlıdır.’ Yine diyor ki, ‘ey iman edenler, ey inananlar, toplu bir şekilde barışa giriniz ve şeytanın adımlarına uymayınız, çünkü şeytan sizin aranızı açan apaçık bir düşmandır.’ Biz Allah'ın ayetlerine mi inanalım, hükümete mi inanalım, cumhurbaşkanına mı inanalım. Burada kardeş katli var, birbirimizi neden öldürüyoruz. Bunun hesabını gerçekten ahirette vereceksiniz.” diye konuştu.

"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YASALARIMIZA VE EVRENSEL HUKUKA AYKIRI"

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da, “Buradaki bütün amacımız, zaten taşımız olduğumuz pankartlarda da gözüktüğü gibi barışı vurgulamaktır. İşte bugün gördünüz gibi Cizre’de, Sur’da, Nusaybin'de Kerboran’da (Dargeçit) sokağa çıkma yasakları günlerce devam etmektedir. Bugün Türkiye’de ne olağanüstü bir hal var, nede sıkıyönetim ilan edilmiş bulunmaktadır. Ve şuan geçerli bulunan Anayasamıza göre de ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası anlaşmalara göre de valilerin, hükümetin böyle bir yetkisi yoktur. Çünkü sıkıyönetim ilan edilmemiştir. Bu sokağa çıkma yasakları şu andaki yasalarımıza ve evrensel hukuka tamamen aykırıdır. İkincisi ceza hukukunda da bildiğiniz gibi kolektif bir cezalandırmaya müsaade edilememektedir, ama bugün ilçelerimiz bütünüyle sokağa çıkma yasakları ilan edilerek, bütün halkımız kolektif bir cezalandırmaya tabi tutulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yapılan basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup daha sonra yürüyerek Batman Caddesinde bulunan DBP İlçe Başkanlığına geldi. Kalabalık burada sessizce dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum