Midyat'ta Roma Dönemine Ait Mezarlık Bulundu

Midyat'ta Roma Dönemine Ait Mezarlık Bulundu

Midyat'ta tesadüfen ortaya çıkan orijinal halde Roma mezarlığı heyecan yarattı.

A+A-
Midyat İlçesi'nde yol genişletme çalışmaları sırasında, M.S. 2'nci 3'üncü yüzyıl Roma dönemine ait, Putperestlik geleneklerine göre gömülen insan iskeletleri ve gömülenlerin kişisel eşyalarının olduğu orijinal halde kaya mezarlık ortaya çıktı.
 
Midyat Kaymakamlığı tarafından Suriyeli göçmenlerin yaşadığı Çadır Kent yolunun genişletilmesi çalışmaları sırasında Roma Dönemi'ne ait Pagan ritüellerine göre gömülen kaya mezarlar ortaya çıktı.
 
Midyat'ın ilk yerleşim yeri olan ve Süryaniler'in yoğunluklu olarak yaşadığı Akçakaya Mahallesi'nde bulunan Süryani Ortodoks Cemaati'ne ait Mor Hobil ve Mor Abrohom Manastırı yanındaki yol çalışması sırasında, iş makinesinin kazı yaptığı alanda, ilk belirlemelere göre 4 adet kayadan yontulmuş oda mezar bulundu.
 
Gerçekleştirilen kazıda açılan ve yerin yaklaşık 2 metre altında bulunan ilk odanın içerisinde 1'i ortada olmak üzere diğerleri kayaların içi yontulmuş vaziyette gömülü 11 adet mezar tespit edildi. Mezarların tahrip edilmediği ve içinde cesetlerin halen olduğu görüldü. 
 
Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, tesadüfen bulunan mezarlarla ilgili inceleme yapılması için Mardin İl Müze Müdürlüğü'ne bilgi verdi. Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, kazı temsilcisi Mehmet Deniz öncülüğünde, 5 Arkeolog ve 2 antropolog ile 6 işçiden oluşan ekip oluşturulduğunu söyledi. Bu ekip tarafından yapılan titiz çalışma sayesinde tarihi oda mezar gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca insan iskeletleri ile mezara gömülmüş vaziyette bazı kişisel eşyaların bulunduğu odadaki kazı çalışmaları halen devam ediyor. Günde 8 saat çalışan ekip üyeleri, herhangi bir bulguyu kaybetmemek için odadan çıkardıkları toprağı elekle ayrıştırıyor. 
 
2 VE 3'NCÜ YÜZYILA AİT İLK KEZ BİR KAYA MEZAR BULUNDU 
 
Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Midyat Kaya Mezarları Kurtarma Kazıları Başkanı Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, kazı çalışmaları sonucu bulunan mezarlığın olağanüstü durumda olduğunu belirterek, kazı çalışması sırasında ortaya çıkan kaya mezarların Roma dönemine ait olduğunu söyledi.
 
Kazıyı yaptıkları alanda bir mezar odanın bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Roma dönemine ait bir mezarlık burası ve şuan onun içindeyiz. Üzerinde bulunduğumuz ve kazı çalışmalarını yürüttüğümüz saha, arkeolojik sit alanı olarak daha önce koruma altına alınmış olan sahanın hemen yan tarafında bulunuyor. Daha önce tahrip edilmiş Roma dönemine ait mezarlar bulundu, ama ilk defa 2 ve 3'ncü yüzyıla ait bir mezarı orijinal haliyle bulduk. Ancak 2 ve 3'ncü yüzyıla ait Hz. İsa'dan sonra bu şekilde bir mezar yok. Bununla ilgili bir arkeolojik, bir çalışma da yok. O dönemin yaşamına ilişkin bilgiler vermesi açısından bu mezar çok önemli. Çünkü 5'nci yüzyıl ve sonrasının Midyat'ını, Mardin'ini iyi biliyoruz. Bu anlamda kazı çalışmaları var. Ama 2'nci ve 3'üncü yüzyıl dediğimiz bu yıllar ile ilgili de burası önemli bir yer" dedi. 
 
ÖLÜLER PUTPERETSTLİK GELENEĞİNE GÖRE GÖMÜLMÜŞ 
 
Oda mezarda gömülü eşyalara ait mezarlık hediyelerine de rastladıklarını belirten Erdoğan, "Bulduğumuz mezarlar, Roma dönemine ait Pagan (Putperestlik) geleneği şeklinde gömülmüş olan insanlara ait kaya mezarlardır. Aynı aileye mensup bireylere ait bir mezarda şuan kazı çalışmasını yapıyoruz. Arkeolog ve antropologlardan oluşan kazı ekibimiz, çalışmalarını büyük bit titizlikle yürütüyor. Pagan geleneklerine göre kayanın yontulmasıyla oluşturulan oda mezarda gömülü bulunan aile bireylerine ait kemiklere ve bunlara ait mezarlık hediyeleri, bilezikler, kandiller, kolyeler ve gözyaşı şişelerine rastladık. Bu alandaki çalışmalar tamamlandığında, burada bulunan buluntular ve eserler müzede sergilenecek. Sonrasında da bu alanın teşhirini sağlayacağız. Bu alanı temizledikten sonra da ziyaretçilere açılabilir hale gelecek. O şekilde bir çalışma yürütüyoruz. İki ay gibi bir sürede buradaki çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz " diye konuştu. 
 
Kazı alanında incelemelerde bulunan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, kazı başkanı Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kaymakam Bingöl, kazı ekibine yaptıkları titiz çalışmalarından ötürü teşekkür etti.
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum