Midyat’ta rock grubu Duman’a Protesto

Midyat’ta rock grubu Duman’a Protesto

Mardin merkez ve Diyarbakır’da özel bir organizasyon ile konser vermeye hazırlanan ünlü Rock Grubu Duman, Midyat'ta protesto edildi.

A+A-

Mardin merkez ve Diyarbakır’da özel bir organizasyon ile konser vermeye hazırlanan ünlü Rock Grubu Duman’a sivil toplum kuruluş temsilcileri ile Asurî Süryani Hrisiyanlar, Müslüman Kürt, Arap ve Mıhallemiler tepki gösterdi.

Midyat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluş temsilcileri ile bir grup genç 2009 yılında ünlü rock grubu Duman’ın ilk albümündeki Rezil isimli şarkısında Kur’an-ı Kerim’in İhlâs Suresi’nde yer alan “Lem yelid ve lem yüled” ayetinin tahrif edildiğini ileri sürerek, Mardin merkez ve Diyarbakır’daki konserlerin iptal edilmesini istediler.

STK temsilcileri ve eylemci gençler, Midyat’a bağlı Mercimekli (Habsunnes) Köyü’nde yanlarında getirdikleri iki eşekle birlikte basın açıklaması yaparak konserlere tepki gösterdiler. Ellerinde “Dumansız bir Mardin istiyoruz”, “İnanca saygı, saygısıza ayar”, “Rezil özür dile”, “Dumansız bir havası istiyoruz” ve “Duman olun buralardan” şeklinde dövizler taşıdı.

Düzenlenen protesto eyleminde basın açıklamasını okuyan Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, rock grubu Duman’ın 10 Mayıs Cuma günü Mardin’de ve 11 Mayıs Cumartesi günü Diyarbakır’da vereceği konserlerini iptal edilmesini istediklerini söyledi.

Kadim bir kültüre ve kadim inançların hoşgörü diyarı olan Mardin’de bu tür organizasyonların asla kabul edilemez olduğunu söyleyen Aslan, “Rock grubu Duman’ın ilk albümünün Rezil şarkısında İhlas Suresi’nin ayetlerini  ‘Lem yelid velem yuled’ olan üçüncü ayetini ‘Lem yelid ve löp yutar’ şeklinde tahrif ederek sadece Müslümanların dini inançlarıyla değil, Allah inancı olan tüm inanç sahipleri ile alay edip saygısızlık etmişlerdir. Müzik ve sanat adıyla inançlarla alay eden ve inanç sahiplerine saygısızlık edip inanç sahiplerini tahrik eden ve ortalığı provoke etmek isteyen Duman grubunu kınıyor ve kendilerine sponsor olanları da bir an önce desteklerini çekmelerini istiyoruz” dedi.

Asırlardır Duman’sız bir hayat yaşayan Mardin’in bu kritik günlerde zehirli duman solumak istemediğini ifade eden Aslan, şunları kaydetti:

“Mardin ve Diyarbakır sahipsiz ve kimsesiz değildir. Bu temiz saf ve inançlarla kutsanmış kadim topraklarda, zehirli duman değil barış, sevgi ve kardeşlik dolu temiz bir hava teneffüs etmek istiyoruz. Binlerce yıldır inanca ve inançlılara saygısı ile tanınmış ve bundan dolayı da onlarca inancı ve dili günümüze taşıyabilmiş Mezopotamya’nın kadim şehri Mardin ve Diyarbakır inanca ve inançlılara saygısı olmayan provokatörleri ağırlamamalı ve barındırmamalıdır. Peygamberimizin İhlâs Suresi için “Kuran’ın üçte birine denktir” buyurduğu ve Allah’ın tek olduğuna, doğurmayan, doğrulmamış olduğuna vurgu yapan bir Rock Grubu’nun buralarda konser veremeyeceğini ilan etmek isteriz. Mardin’imize diyoruz ki dini değerlerle alay eden grubun konserine gitmeyiniz. İlla gideceğiz diyenler varsa da lütfen Eşekleri ile konser alanına gitsinler. Grup Duman derhal Mardin ve Diyarbakır Konserini iptal edip tüm Müslümanlardan ve diğer inanç sahiplerinden özür dilemelidir.”

Yapılan açıklamanın ardından “Dumansız bir Mardin istiyoruz” ve  “Dumansız bir Mezopotamya istiyoruz” şeklinde slogan attılar. Ardından Anadolu Arap Birliği Başkanı Mehmet Ali Aslan, Rock Grubu duman’ın Mardin konseri için hazırlanan afişi yaktı. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler