Midyat’ta Roboski Açıklaması

Midyat’ta Roboski Açıklaması

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği 'Uludere Olayı'nı protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, 2 yıl önce Şırnak Uludere'de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 34 kişi için basın açıklaması yaptı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Türkiye-Irak sınırdan kaçak yollarla geçmeye çalışan 34 köylünün savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülmesinin yıl dönümü nedeniyle Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği Gölcük Mahallesi'ndeki Barış ve Kardeşlik Parkı'nda bir basın açıklaması düzenledi.

Burada toplanan grup adına basın açıklamasını Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Reşit Aslan’ın okudu. Aslan, basın açıklamasında, 28 Aralık 2011 tarihinde Roboski’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Roboski kanayan yaramızdır. 732 gündür bu yaramız kanamaktadır. Bu yaramız kanadığı sürece, adaletin yerini bulması, vicdani yönümüzün rahat olması mümkün değildir. Vicdanımızın rahat olmaması, özgür olmamamız anlamına gelir. Roboski, toplumsal acımızdır. Bu toplumsal acımızı, bu acıyı yaşatanlardan hesap sorarak, bu katliamın asıl suçlularını ortaya çıkarıp, adaletin önüne çıkartarak hafifletebiliriz.” dedi.

“SİYASİ DÜŞÜNCELERİNİZE ALET ETMEYİN” 

“Roboski siyasi bir mesele değil, vicdani bir meseledir” diyen Aslan, şunları ifade etti:

“Roboski siyasi bir mesele değil, vicdani bir meseledir. Meclisteki sorumlulara sesleniyoruz: Bu olayı siyasi düşüncelerinize alet etmeyin. Siyasi sorumluluğunuzu bilip, bu katliamı bir an önce açıklığa kavuşturun. Roboski katliamının gerçekleştirme biçimi ve bu katliamı gerçekleştirenler apaçık ortadayken; ne yazık ki Meclis Uludere Alt Komisyonu; Roboski olayının bir “kaza” olduğunu, bu olayda “kasıt olmadığı” şeklinde bir rapor hazırlamış ve bu rapor Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda da kabul edilmiştir. Çoğunluğu mevcut iktidardaki milletvekillerinden oluşan bir komisyonun böyle bir rapor hazırlaması ve tüm itirazlara rağmen Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonun da bu raporun kabul edilmesi, insan haklarıyla bağdaşacak bir durum değildir. Meclisteki Milletvekillerinden oluşan bir komisyonun bu şekilde bu olayın üstünü örtmeye çalışması, bu komisyonun da bu katliamı gerçekleştiren zihniyetin bir ortağı olduğunu gösterir.” 

“SUÇA KARŞI DURMAK İNSANİDİR”

Katliamın bir insanlık suçu oludunu söyleyen Aslan, “Roboski katliamında toplumsal bir acı içinde olmamız için ille de Roboskili ya da Kürt olmamıza, bizim de böyle bir katliamı yaşamamıza gerek yoktur. Katliam hangi bölge, ülke ve coğrafyada gerçekleşirse gerçekleşsin, katliam olmaktan kurtulamaz. Bu bölge, ister Kürdistan, ister Anadolu, ister Türkiye, ister Filistin-İsrail olsun, isterse dünyanın her hangi bir yeri olsun, yerler ve bölgeler bu acının doğruluğunu, gerçekliğini değiştiremez. Bu katliam bir insanlık suçudur, bu suça karşı durmak insani bir tavırdır. İnsanlar katliamlara, zulümlere karşı ortak bir tepki göstermediği sürece, insanların bu katliamları yaşaması kaçınılmazdır. Katliamlara ve zulümlere bakışımız ahlaki olmalıdır. Bu ahlaki tavrımızı katliamlarda ve zulümlerde ortaya koymalıyız. Roboski katliamında da bu tavrımızı ortaya koymalıyız” diye konuştu.

“BU KATLİAMIN EMRİNİ KİM VERDİ?”

Başbakan Erdoğan’ın “Dersim olaylarında CHP iktidardaydı” sözünü hatırlatan Aslan konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan “Dersim olaylarında CHP iktidardaydı” diyor. Peki, Roboski olayında kim iktidardaydı? diye sormadan geçemiyoruz. İktidarınız döneminde gerçekleştirilen bu katliamı aydınlattınız mı? Bu katliamın emrini kim vermiştir? Bu katliamı gerçekleştirenlerden bazılarını ödüllendiren kim? Bu soruların cevaplandırılmasını istiyoruz.”

“SUÇLULAR YARGININ ÖNÜNE ÇIKARILMALI”

Roboski’yi unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mevcut hükümet yetkililerine sesleniyoruz; Roboski katliamını tarih unutmayacaktır. Sizin bu zulme karşı sessizliğiniz, bu olaya doğal bir olaymış gibi bakmanız, bu olayın gerçekliğini ortadan kaldırmayacaktır. Sizin Roboskili ailelere reva gördüğünüz bu durumun; ne insanlıkta ne de herhangi bir dinde karşılığı vardır. Bunu hiçbir zaman unutmayın; Roboskili aileler, sizin onlara yaşattığınız bu acıyı tek bir gün bile unutmadan, yüreklerindeki ateş bir an olsun soğumadan 732 gündür bu acı için “adalet”  talebinde bulunuyorlar, bu taleplerinden de asla vazgeçmeyeceklerini ifade ediyorlar. Siz yetkililere düşen de; bu acıyı yaşattığınız bu yurttaşların “adalet” talebine cevap vermeniz, suçluların yargının önüne çıkarılıp yargılanması için çalışmalar yapmanız, bununla beraber bu katliamı gerçekleştiren zihniyeti ortaya çıkarmanız ve katliama uğrayan tüm insanlardan özür ve af dilemenizdir.”

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından sessiz bir şekilde dağıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum