Midyat'ta ortaokullar arası matematik olimpiyatı

Midyat'ta ortaokullar arası matematik olimpiyatı

Mardin'in Midyat İlçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen ortaokullar arası matematik olimpiyatlarına 34 ortaokuldan 102 öğrenci katıldı.

A+A-

Matematik bilimine ilgisi olan 8.sınıf öğrencilerinin motivasyonlarını artırmak, öğrencileri olimpiyatlara hazırlamak, olimpiyatlar hakkında bilgilendirmek ve öğrencilerin bu tür organizasyonların genel yapılarını anlamalarına katkı sağlamak amacıyla Midyat Fen Lisesi'nde bu yıl 2.si düzenlenen Matematik Olimpiyatı yapıldı.

Matematiğin yaşam ile bağını ortaya koymak ve okulların eğitim-öğretim standartlarını yükseltmek amacıyla düzenlenen Matematik Olimpiyatları'na ilçe genelindeki 34 ortaokuldan toplam 102 öğrenci katıldı.

Olimpiyat ile öğrencilerin bilgiyi, zamanı iyi kullanabilme, çabuk karar verebilme becerilerinin gelişmesi gibi faydalar da sağlaması amaçlanıyor.

Fen Lisesi'nde düzenlenen Matematik Olimpiyatları sınavına katılan öğrenciler, matematik öğretmenleri ve okul idarecileri ile birlikte geldi.

Sınav salonuna alınan öğrenciler, kendilerine sorulan 20 matematik sorunu cevaplarken, öğretmenleri ve okul müdürleri de dinlenme salonunda diğer okulların katılımcıları ile sohbet edip yarışmayı değerlendirdiler.

80 dakika devam eden sınavda en heyecanlı an öğrencilerin optik okumalarına geldi. kısa sürede yapılan optik okumalarının ardından Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokul Öğrencisi Ramazan Şakar birinci, Fahrettin Önen Ortaokul Öğrencisi Abdullah Özdemir ikinci ve Şehit Seyfettin Taş Ortaokulu öğrencisi Bilal Erdoğan üçüncü oldu.

Yarışma okulların genel not ortalamasına göre ise birinci Necip Fazıl Kısakürek, ikinci Fahrettin Önen Ortaokulu ve üçüncü Proje İmam Hatip Ortaokulu oldu.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Eğitim bir-Sen İlçe Temsilcisi Hüseyin Yücel tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından Fen Lisesi öğrencilerin müzik dinletisi ve toplu resim çekiminin ardından matematik olimpiyatı sonlandı.

Programda konuşma yapan Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, "Bir çok okulumuzdan kardeşlerimiz bu sınava girdi. Bu sınavda kaç yanlış, kaç doğru yaptığını tabi ki önemli ama, buraya gelmeniz size ne kadar güvenildiğini gösteriyor. Bunun farkına varın. Burada yanlışınız çok olsa bile Bu sizin iyi olmadığınızı göstermiyor, tam tersine bira göstereceğiniz gayretlerle inşallah burada başta olmak üzere diğer fen liselerinde de okuma fırsatı yakalarsınız" dedi.

Fen Lisesi Müdürü Ramazan Aykat da, "Bu yarışmayı yapmamızın iki önemli hedefi var. birincisi; öğrencilerde matematiğin ön yargılarını kırmak ve matematiğe ilgiyi artırmaktır. ikinci hedefimiz de okulumuzun katkısı ile ilçemizde de bu tür organizasyonların yapılmasını sağlamaktır. yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutluyorum" dedi.

Yarışma da birinci olan Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ramazan Şakar ise,  yarışmada birinci olduğu için sevindiği belirterek, yarışmayı düzenleyenlere teşekkür etti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.