Midyat’ta Organik Sera Projesi

Midyat’ta Organik Sera Projesi

Midyatlı genç girişimci Mustafa Kara, Kurduğu Serada Organik Sebze Yetiştiriyor…

A+A-

Özellikle Midyat’ın seracılık için önemli noktalardan biri olan yeraltı su kaynaklarına sahip olması nedeniyle seralar kurularak, organik tarım yapılmaya başlandı.

Midyat’ta son dönemde alternatif sektör arayışına girerek seracılığa yönelen girişimcilerden Mustafa Kara, Gölcük Mahallesi’nde kurduğu organik serada bu yıl 70–80 ton rekolte bekliyor. Yaklaşık 300 bin Tl’lik yatırım ile 25 dekar alanda kurulan damlama sulama sistemli organik serada biber, domates, salatalık ve patlıcan üretiliyor.

Daha önce ziraatle hiç ilgisi olmayan fakat son birkaç yıldır organik tarıma merak saran genç girişimcinin kendi imkânları ile kurduğu serada yetiştirdiği organik sebzeler kapışılıyor. Doğa ve çevre hayranlığı ile tanınan Midyatlı genç girişimci Mustafa Kara, damlama sulama sistemiyle kurduğu serada 12 kişiye istihdam sağladı. 

Geleceğini parlak gördüğü organik tarımda yatırım yapan Mustafa Kara, Ziraat Mühendisi Hakan Cihangir ve teknik danışmanların kontrolünde gerçekleştirdiği üretimlerde, herhangi bir hormon ilacı kullanmıyor.

Seradan dolayı yöredeki genç kızlara iş istihdamı sağlandığını ifade eden Kara, Midyat’ın tüketen değil, üreten bir tarım bölgesi olması için yoğun çaba sarf ettiğini kaydetti. Ürünlerin ilaçsız ve organik yetiştirildiğini, bu nedenle ürün satma sıkıntısının olmadığını ifade eden Kara, insanların serasına gelerek ürünlerini aldıklarını ve talebi karşılayamadığına dikkat çekti.

RİSK ALMADAN BAŞARI OLMAZ’
Devletten hiçbir yardım almayarak bu işin öncülüğünü yapmaktan dolayı büyük mutluluk yaşadığını anlatan Midyatlı genç girişimci Mustafa Kara, “Para kazanmak için bazen riskler göze alınmalıdır. Biz de bu riski aldık ve pişman da değiliz. Şu anda hem biz kazanıyoruz hem de Midyat’ın ekonomisine büyük bir canlılık ve hareket geldi. Seramız sayede işsizlik sorununun çözümüne de azda olsa katkı sağladığımızı düşünüyorum ve bu da çalışma şevkimizi arttırıyor.” dedi.

SEBZELER KURAKLIK GÖRMÜYOR
Sebzelerin sistem sayesinde kuraklık görmediğini belirten Mustafa Kara, “70 dekarlık arazimi ailemin de desteğiyle sera kurarak değerlendirdim. Şu an seramda ilk etapta organik sebze yetiştiriyorum. Ürünlerimi de damlama sulama sistemiyle suluyorum. Sağlıklı ve bol ürün almak için uyguladığımız projeyle topraktaki her bir fidan ayrı ayrı damlama yöntemiyle sürekli olarak sulanıyor. Sistem sayesinde sebzeler susuzluk riski yaşamıyor.Damlama sulama sitemi sayesinde her bitkiye gerektiği kadar su verebiliyoruz. Sulama sitemi ile bitkilere gübre, suyla birlikte sebzelere aynı anda verilebiliyor” diye konuştu.

‘ORGANİK ÜRÜNLER TERCİH EDİLİYOR’
Organik seracılığın gelecek vaat eden bir kazanç kapısı olduğunu belirten Kara, şöyle konuştu:

“Organik tarım ile yetiştirilen ürünler herkesin bildiği gibi son derece sağlıklı ve insanlar tarafından en çok tercih edilen ürünler. Midyat’ın gelecekte tam bir sera bölgesi olacağına inanıyoruz. Şehrimize dışarıdan sebze getirmek yerine, bizler çevremizdeki il ve ilçelere yetiştirdiğimiz ürünleri pazarlamaya başladık ve bunu da geçen yıl elde ettiğimiz ürünlerle ispatladık.”
 
‘TARIM ARAZİLERİ DEĞERLENDİRİLMİYOR’
Serada biber, patlıcan ve salatalık gibi organik sebzeler yetiştirdiklerini söyleyen Kara, “Bu girişimimizin bütün halkımıza ve arazi sahiplerine örnek olmasını diliyorum. Çevremizde birçok tarım arazisi boş ve kullanılmıyor, biz istiyoruz ki bizleri örnek alıp yeni seralar kurulsun. Şehrimiz seracılık yapmaya çok uygun. Midyat’ta her çiftçi seraya yönelse, ilçe kendi ihtiyacını karşılayabilecek konuma gelir. Şehrimizde de bu seranın örnek olacağını ve organik tarım ile seracılığın gelişeceğini düşünüyorum. Sera kurmak isteyen olursa kendilerine danışmanlık konusunda yardımcı olabiliriz” şeklinde konuştu.

sizin-medya-1.20120707200005.jpg

sizin-medya-2.20120707200020.jpg

sizin-medya-3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.