Midyat'ta okullarda hergün 4500 öğrenciye ücretsiz 3 çeşit sıcak yemek veriyor

Midyat'ta okullarda hergün 4500 öğrenciye ücretsiz 3 çeşit sıcak yemek veriyor

Mardin'in Midyat ilçesinde, lise eğitimlerine devam etmek için köylerden ilçe merkezi ile köylerde taşıma kapsamında bulunan liselere gelen 4500 öğrenciye devlet her gün öğle yemeklerini veriyor.

A+A-

Midyat'a bağlı köylerden taşımalı sistem ile lise eğitimlerine devam eden kız ve erkek öğrencilere, Midyat Öğretmenevi Müdürlüğü tarafından her gün büyük özveriyle özel olarak hazırlanan ve devlet tarafından ücreti karşılanan 3 çeşit sıcak yemek ve tatlı veriliyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi yemekhanesinde yemek kazanlarının başına geçip, öğrencilere yemek dağıtımı yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca alınan bir kararla, Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda yeni eğitim öğretim yılının başından beri ilçe merkezinde taşımalı eğitim gören 4500 kız ve erkek öğrenciye Midyat Öğretmenevi aracılığıyla yapılan sıcak tabldot yemek sunuluyor. Uygulamada öğrencilere haftanın 5 günü, günlük 3 çeşit yemek veriliyor.

20 kişilik yemek üretim ekibi tarafından, yemekler Öğretmenevi Müdürlüğü'ne bağlı mutfakta pişiriliyor. Hazır olan yemekler ise, özel kaplara konularak araçlarla dağıtım ekibi tarafından, okullardaki öğrencilere sıcak olarak ulaştırılıyor. Midyat Öğretmenevi Müdürü Mehmet Aslan, yemeklerin kaliteli ve özellikle de hijyene uygun şekilde hazırlandığını belirtti. Titiz bir çalışma sonucunda hazırlanan yemeklerin öğrencilere ulaştırıldığı kaydedilirken, öğrencilerin de yemeklerden son derece memnun kaldığı ifade ediliyor.

Midyat İlçe Milli eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, "Taşıma, Sosyal yardımlaşma vakfı ve diğer çerçevelerden olan öğrencilerimize sıcak yemek sunumu devam ediyor. Birebir kendimiz ve ekiplerimiz tarafından günlük ve anlık denetimler yapılıyor. Öğretmen evimizde sıcak yemek her gün çıkartılıyor, kendi öz kaynağın da kendi yaptığı çalışmalarla. İlçemiz genelinde şu anda 4500 öğrencimize sıcak yemeği kaliteli, üst seviyede ulaştırmaya devam ediyoruz. İnşallah daha da güzel çalışmaları sürdüreceğiz." dedi.

Midyat Öğretmenevi Müdürü ve Yemekhane Sorumlusu Mehmet Aslan da, "Uzman diyetisyenimiz eşliğinde, aşçılarımızla beraber bu yemek sıcak bir şekilde üç çeşit olarak hazırlanır. Hijyen ve 12 saat sıcak tutan Termobakslarla, servislerle bütün okullara dağıtımı sağlanıyor. (Öğrencilerin) yüzlerindeki ifadeyi görmeniz lazım, çok mutlular. Yani bu hizmeti sağ olsun devletimiz sunuyor ve çocuklar son derece memnunlar." dedi.

Öğrencilerden Büşra Arslan da, "Burada, okulda yemeğin verilmesi çok iyi katkı sağlıyor. Burada sürekli çeşitli çeşitli yemekler veriliyor. Bütün öğrenciler için de geçerli. Burada bugün mesela makarna, güveç ve tatlı verilmiş. Suyu da, ekmeği de hiç ihmal etmiyorlar. Çok mutlu oluyoruz her gün okulda yemeğin verilmesi öğle aralarında." dedi.

Öğrencilerden Emine Orak, "Bu yemek devletin verdiği bir yemek. Duyuyoruz. Derslerimiz içinde çok iyi. Allah razı olsun verdikleri için." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.