MİDYAT'TA ÖĞRENCİLER, HAYAL ETTİKLERİ MÜZİK SINIFINA KAVUŞTU

Midyat Kaymakamlığı, öğrencilerin sanatsal yeteneklerini ortaya çıkarmak için “Midyat Yeteneklerini Keşfediyor" adlı bir proje hayata geçirdi.

Mardin'in Midyat ilçesinde, Gazipaşa Ortaokulu’ndaki öğrenciler, kurulan müzik atölyesi sınıfında, enstrümanla ders yapıyor. İlk kez piyano ve gitar gibi enstrümanları gören öğrenciler, ders yapmaktan oldukça memnun.

Midyat Kaymakamlığı, öğrencilerin sanatsal yeteneklerini ortaya çıkarmak için “Midyat Yeteneklerini Keşfediyor" adlı bir proje hayata geçirdi. Proje kapsamında ilk olarak Midyat'a bağlı 6 köyden öğrenciler ile şehir merkezindeki öğrencilerin birlikte eğitim gördüğü Gazi Paşa Ortaokulu’nda "Armoni Müzik Atölyesi” sınıfı kuruldu.

Midyat Kaymakamlığı, İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ve hayırseverlerin işbirliği kurulan sınıfta bulunan piyano, bateri, ritim aletleri, gitar ve bağlama gibi enstrümanlar sayesinden artık öğrenciler profesyonel müzik enstrümanları ile eğitimi almaya başladı.

Gitardan, bağlamaya, kemandan vurmalı çalgılara kadar onlarca enstrümanın eğitimlerinin verildiği okulda şimdi öğrencilere dersler veriliyor. Hayatlarında ilk kez gördükleri piyano, gitar gibi enstrümanlarla ders yapan öğrenciler ise oldukça memnun.

Derslere katılan öğrenciler okulu daha çok severken, öğrencilerine büyük bir emek örneği sergileyerek enstrüman çalmayı öğreten öğretmen Ebru Sarıkaya Solmaz ise büyük bir vefa örneği gösteriyor.

Ebru öğretmen, kurslara katılan öğrencilerine kimi zaman enstrümanları anlatıyor, kimi zaman enstrüman çalıyor kimiz aman türküler söylüyor.

Gazi Paşa Okulundaki proje düzenlenen törenle açıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Müzik Öğretmeni Ebru Sarıkaya Solmaz ile müzik eğitimi alan öğrenciler tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Açılış törenine, İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Abdurrahim Çelik ve Masum Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, İlçe Jandarma Komutanı Kalender Savaş Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Esma Şirin Zeyrek, Eğitim Bir- Sen Başkanı Hüseyin Yücel, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mehmet Nas, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

10 Haziran 2022 Cuma 14:31

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar