Midyat’ta öğrenciler, artık turnuvalarda kortta raket sallıyor

Midyat’ta öğrenciler, artık turnuvalarda kortta raket sallıyor

Midyat ilçesinde, beden eğitimi öğretmeni sayesinde ilk kez tenisle tanışan öğrenciler, korta dönüştürdükleri okul avlusunda tenis öğrenip, turnuvalarda Türkiye finallerine katıldılar.

A+A-

Midyat ilçesinde, beden eğitimi öğretmeni sayesinde ilk kez tenisle tanışan öğrenciler, korta dönüştürdükleri okul avlusunda tenis öğrenip, turnuvalarda Türkiye finallerine katıldılar. İlk kez kort tenis ile tanışıp yeteneklerini keşfeden çocuklar, katıldıkları turnuvalarda bir başarı elde ederek son olarak Türkiye finallerinde yarıştılar.

Çocukluk hayalinin peşinden giderek Cumhuriyet Mahallesi’nde eğitim öğretim veren Fahrettin Önen Ortaokulu’nda yaklaşık 2 yıl önce Beden Eğitimi öğretmeni olarak göreve başlayan Enes Malik Mazlum, öğrencilerin boş zamanlarında bir spor dalı ile uğraşmaları ve bu yönde gelişmeleri için tenis koru eğitimi vermeye başladı. Okulun bahçesine seyyar tenis kortu yapan Mazlum, öğrencilerini bu sporla tanıştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Eğitime gönüllü olarak katılan kız ve erkek öğrencilerden 12’sinin yeteneklerinin diğer arkadaşlarının farklı olduğunu gören öğretmen Mazlum, öğrencileri ile birlikte okullar arasında düzenlenen yarışmalara katılmaya karar verdi. Antrenmanlarına okul dışı zamanlarda devam eden öğrenciler, okul idaresinin desteğiyle temin ettikleri raket, top ve portatif file öğretmenlerinden kort tenisinin öğrenmek için okulun beton zeminin de yeteneklerinin peşinden koşup raket sallamaya başladılar.

Kısa sürede spor dalının tüm ayrıntılarını öğrenip amatör ruhundan sıyrılarak profesyonel sporcular gibi yeteneklerini ortaya koyan öğrenciler, ortaokul yıldızlar kategorisinde kız ve erkek takımları olarak ilk etapta ilçe ve il birincilikleri, ardından bölge şampiyonluğunu kazanıp Türkiye finallerine katılmaya hak kazındılar.

Hayatlarında ilk kez ulusal bir turnuvaya katılıp yarışan öğrenciler, turnuvadan kupa kanamasa da Midyat’ın ve kendi okullarının ismini turnuvada göstermelerinin haklı gurunu öğretmen ve velilerine yaşattılar. Şu ana kadar 5 kupa ve madalyalar kadanan öğrencilerin hedefi, bu yeteneklerini daha da geliştirip akademik eğitimlerinin yanında sportif alanında da ilerleyip Milli sporcu olmak.

Okul Müdür Yardımcısı Nihat Akkaya, “Kort tenisi bizim bölgemizde çok tanınan bir spor dalı değil. Çocuklarımız önce, genellikle voleybol, futbol gibi branşlara yöneliyorlardı. Beden eğitimi öğretmenimiz Enes hocanın gelmesiyle beraber kort tenisi ile tanıştı öğrencilerimiz ve çok güzel. Sınırlı imkanlarla çok güzel başarılar da elde ettiler. İlçe birincisi, il birincisi, ondan sonra bölge de birinci olan öğrencilerimiz, Düzce ve Adana illerinde Türkiye şampiyonasına gittiler. Bu hem bizim ilçemiz ve hem okulumuz adına gurur verici bir durum oldu” dedi.  

Beden Eğitimi öğretmeni Enes Malik Mazlum, “Geldiğim ilk yıl çocukların eksikliklerine baktım, okulun imkanlarına baktım, sporla pek fazla iç içe değillerdi. Okulun imkanları dahilinde ne kadar çocuklara spor yaptırabilirsek, benim de ana branşım tenis. Okulun aslında coğrafi şartları biraz daha tenise müsaitti. Zemin olarak da bazı okullar daha müsait olmuyor okul bahçeleri. Çocuklara bu yönde bir gelişim sağlayabileceğimizi düşündüm. Ardından çalışmalarımıza başladık, yetenekli çocuklarımızı seçtik, meraklı, ilgisi, yeteneği olan çocuklarımızı seçtik. Yaklaşık bir buçuk, iki yıldır devam ediyoruz. Güzel bir gelişim kat ettik; Türkiye Şampiyonasına katıldık, bölge şampiyonasına katıldık, şampiyonluklar elde ettik. Beş tane tenis kupamız var; erkek kız olmak üzere. En zor yanı başlamaktı, başladıktan sonra devamı çok güzel bir şekilde geldi. Başlamadan önce veliler destek vermiyordu, gerek başka zorluklar karşımıza çıktı, ama başladıktan sonra her şekilde desteğini kimse bizden esirgemedi başarıyı özellikle getirdikten sonra. Çocukların sadece hobi olarak değil, akademik anlamda da sporla ilgilenmesini, bunun bir meslek haline gelebileceği fikrini aşılamak istiyoruz çocuklara. Sadece hayatın akademik derslerden ibaret olmadığını onlara göstermek istiyoruz. Burada bizim tenis oynayan çocuklarımızın akademik başarısı çok yüksek olan da var, istediğimiz seviyede olmayanlar da var. Mümkün olduğu kadar ikisini bir arada ilerletip ne kadar çok yönlü gelişebilirlerse o kadar geliştirmek istiyoruz. İleri de kendilerine sahip çıkacakları bilinçte bireyler olmasını istiyoruz onların” dedi.

Sporcu öğrencilerden Betül Demir, “Dördüncü sınıfta ben doktor olmak istiyordum, yani bir spor dalı falan düşünmüyordum, yani bilmiyordum çok fazla. Sonra beşinci sınıfa geldim ve Enes Hoca beni tenise aldı. Teniste böyle eğlendiğim, böyle çok güzel, sonra her zaman hoca diyordu ki ‘bu spor dalına asla şey bakmayın, hobi olarak bakmayın, bir gelecek düşünün’. Ve bu konuda da profesyonel olmak istiyorum ben. Yani ileride tenis antrenörü, bir ya da başka mesela öğrencilerimin olmasını istiyorum” dedi.

Sporcu öğrencilerden Deniz Akkaya, “Ben altıncı sınıfta tenisi daha yeni öğrendim ve Enes Hoca ben nöbetçi iken burada beni Enes Hoca aldı, tenis grubuna almak istedi, ben de girdim. Sonra işte kendimi geliştirdim. Enes Hoca beni eğitti. Ben işte böyle öğrendim. İşte arkadaşlar ben de böyle çok iyi yapınca arkadaşlarım çok iyi taraftan bakıyor. Hani beni böyle oynadığımı görünce kendileri de oynamak istiyorlar. Ben turnuvaya katılınca çok mutlu oluyorum. Hem en yakın arkadaşlarımla beraber ve öğretmenlerimle beraber gidiyorum. Orada kalıyoruz, turnuvalara giriyoruz. Bu benim için bir yetenek, yani bir ödül. Kendim gidiyorum, yani çok iyi çalıştığım için turnuvaya gidiyorum, yeteneğim var diye. Ben antrenmanlarda oynarken kendimi çok iyi hissediyorum çok rahatlıyorum” dedi.

Sporcu öğrencilerden Bejan Behiye Aksu, “Enes hocamız geldikten sonra başladı tenis oynamak. Ondan önce zaten tenis oynamayı hiç bilmiyorduk, hiç oynamadık hiç. O geldikten sonra yeteneğimizi fark ettik, geldik kurslara, oynadık. Yani öğrenmeye çalışıyoruz, öğrenmeye devam ediyoruz. Turnuvalara gidiyoruz. Arkadaşlarım Düzce’ye gitti Türkiye Şampiyonası’na gittiler, bölge Şampiyonası’na gittiler. Yani bayağı turnuvalara gittiler. Hani tenis oynamak istiyorum gelecekte ya da veya farklı bir spor dalıyla da uğraşabilirim. Yani spor yapmayı seviyorum. Çok sevdiğim için tenis oynamayı antrenmanlar da çok eğlenceli geçiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.