Midyat’ta Öğrenciler Arasında Siyer Sınavı Yapıldı

Midyat’ta Öğrenciler Arasında Siyer Sınavı Yapıldı

Hz. Muhammed'in (s.a.v) temel insani özelliği olan bütün insanlığı kuşatıcı sevgisi ve merhamet duygusunun öğrencilere kazandırılması amacıyla ödüllü siyer sınavı düzenlendi.

A+A-

Midyat’ta, Eğitim Bir-Sen Temsilciliği Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde ilköğretim öğrencileri arasında ödüllü “Kutlu Doğum Siyer Sınavı” düzenledi. Hz. Muhammed’in hayatı üzerine yapılan ve yaklaşık bin 500 öğrencinin katıldığı ‘Siyer Sınavı’ sonunda dereceye girenler, düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Hz. Muhammed’in dünyaya gelişinin yıldönümü nedeniyle düzenlenen ödüllü siyer sınavında birinciliği elde eden öğrenciye dizüstü bilgisayar, ikinci olan öğrenciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın verildi.

Aziz Önen Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Midyat Belediye Başkan Yardımcısı M. Tevfik Baysal, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Mehmet Güneş, Malmüdürü Veysi Gündüz, Nüfus Müdürü Nuri Bulut, Milli Eğitim Şube Müdürleri Seyfettin Mete ve Abdurrahim Demir, Ömerli İlçe Müftüsü Muhammed Çiçek ile birlikte öğrenciler, öğretmenler ve davetliler katıldı.

İlçede bulunan ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen siyer sınavında ilk 20'ye giren öğrencilere çeşitli ödüllerin dağıtıldığını anlatan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) hayatı ile ilgili 80 sorunun sorulduğu sınavda öğrenciler 90 dakika boyunca ter döktü. 4 okuldaki 78 sınıfta yapılan bilgi yarışmasında 100'ü aşkın da öğretmen görev aldı. Başarılı olan öğrencilerimize dizüstü bilgisayar, altın, para ve kitap gibi ödüller dağıttık” dedi.

Ödül töreninde konuşan Başkan Altay, Kutlu Doğum Haftası'nı bu yıl farklı bir şekilde kutlamak istediklerine vurgu yaparak, “Bu sınav ile gençlerimizi Resulullah'ın hayatını okumaya ve anlamaya yönlendirmeyi gaye edindik. Gençlerimizin bu tür etkinliklere ilgi göstermesi bizi sevindirmektedir. Ödül almış veya almamış diye kimsenin üzülmemesi gerekir. Önemli olan bu sınavda yer alabilmekti” ifadelerini kullandı.

“BU SINAVA HAZIRLANAN HERKES KAZANMIŞTIR"
Sınavda birinci olan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 8’nci sınıf öğrencisi Şirin Akipa, bu tür etkinliklerin Peygamber Efendimiz'in hayatını öğrenme veya tekrar etme olanağı verdiği için teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Düzenlenen bu sınav sayesinde Hz. Muhammed ve ashabının örnek yaşantısını öğrenme ve anlama fırsatı bulduk. Sınava hazırlanan herkesin mutlaka kazandığını bilmesi gerekir. Bu ve benzeri sınavların her yıl yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU
Soruların tümünü doğru cevaplayarak birinci olan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencisi Şirin Akipa’ya diz üstü bilgisayar, ikinci olan Ortaca Köyü İlköğretim Okulu öğrencisi Fırat Aktaş’a yarım altın ve üçüncü olan Vali Kemal Nehrozoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi Sultan Günel’e de çeyrek altın verildi. Yarışmada ece giren diğer öğrencilere de para ve kitap hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.