Midyat’ta obeziteye karşı pedal çevirip yürüyüş yaptılar

Midyat’ta obeziteye karşı pedal çevirip yürüyüş yaptılar

MARDİN’in Midyat ilçesinde lise öğrencileri, obeziteye dikkat çekmek amacıyla bisiklet sürüp, yürüyüş yaptı.

A+A-

Midyat ilçesine bağlı kırsal Söğütlü Mahallesi’nde Söğütlü Anadolu Lisesi öğrencileri, obezite ile mücadele ve fiziksel aktivite etkinlikleri kapsamında, ‘Az diyet, çok hareket, obeziteyi yok et’ sloganıyla bisiklet sürme ve yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Çocuklarda fiziksel aktiviteyi artırıp onları, teknoloji bağımlılığından kurtarmak ve Obeziteye karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Okulun Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen "Az diyet, çok hareket, obeziteyi yok et" sloganıyla bisiklet sürüşü ve yürüyüş yapıldı.

Okuldan başlayıp, köy girişine kadar olan yol boyunca gerçekleştirilen etkinliğe, okul müdürü Bedrettin Şahin, müdür yardımcıları, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı etkinliğe katılanlar ellerinde Türk bayrakları ile yaklaşık 2 kilometrelik yol boyunca bisiklet sürüp ve yürüyüş ile spor yaptılar.

Okulun spor kulübü danışman öğretmeni Tülay Coşkun, “Son günlerde artan teknoloji bağımlılığıyla beraber öğrenciler evlerinde bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi teknolojik cihazlarla vakit geçirmeye başladılar ve bununla beraber bir oyun kültürü, hareket, beden hareketi, fiziksel aktivitelerin sona erdiğini gözlemledik. Yine aynı şekilde okul içinde de teneffüslerde baktığımızda öğrencilerin bahçede oyun oynamak yerine daha çok sınıf içerisinde vakit geçirdiklerini, hareket alanlarının, hareket isteklerinin azaldığını ve buna bağlı olarak kilo artışlarının meydana geldiğini gözlemledik. Bunun üzerine farkındalık oluşturmak amacıyla obezite ile bir mücadele etkinliği düzenledik. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle bugün keyifli bir etkinlik oldu. Umarım tüm Türkiye’de bir farkındalık yaratır bu etkinlik. Devamının gelmesini diliyorum tüm okullarda” dedi.

Öğrencilerden Sultan Aygün, "Bütün arkadaşlarımızı kilo almamaları için bisiklet yürüyüşüne davet ediyoruz. Bisiklet her zaman sürülmesi gerekiyor. Sadece obezler için olan bir şey değil. Bu herkes için. Sağlıklı beslenme, insanların daha sağlıklı bir hayat yaşaması için her zaman bisiklet sürmeleri gerekiyor. Bence çok güzel oldu. Her zaman okulumuzdan bekleriz böyle etkinlikler. Etkinlikleri çok severiz. Her zaman da yaparız. Ama bisiklet sürüşünü ilk defa yapıyoruz, dört yıldır burada. Çok güzel oldu bence" dedi.

Öğrencilerden Burak Ayyıldız, "Çok işe yarıyor hem sağlığımız için önemli bir şey hem de bugünü kutladık. Çok güzeldi bugün. İnsanlar spor yapmalıdır, çünkü çok kilo almayalım diye hem de sağlıklı bir yaşam geçirelim. Kilo da kötü bir şey, obez olmak da kötü bir şey. Yani o yüzden bisiklet süreriz ve bu aktiviteleri yaparız" dedi.

Öğrencilerden Muhammed Bingöl, "Bu dönemde şu an çok önemli spor yapmak. O yüzden bisiklet gayet iyi bir şey hem mesela işimize, okulumuza bu şekilde gidebiliriz, çok güzel olur. Ayriyeten gayet kalori yakan bir etkinlik. Hem eğlenceli de üstüne. Gayet güzel yani açıkçası. O yüzden çok önemli. Hele bu dönemde obezite falan o kadar şeylerde çok arttığı için şu anda bu tarz şeyler bize lazım" dedi.

Öğrencilerden Merve Batı, "Obezite ile mücadelede farkındalık yaratmak için köyümüzde yürüyüş yaptık. Gençler ve ruhunu genç hissedenlerin de katıldığı bir yürüyüş oldu. Okulda telefonlardan uzaklaşarak bir saatte olsa yürüyüş çok iyi geldi. Ve her okulda yapılmalı, hatta okulu geçtim tüm aile kendi aile içinde bu yürüyüşü yapmalı. Çünkü telefonlara bağlı kalıyoruz, telefon olmasa da işte tablet, televizyon bunlardan bağımızı koparmak için yürüyüş gerekli bence. Müdürümüz, personel yardımcılarımız, öğretmenlerimiz, hatta köyün ileri gelenleri falan herkes katıldı. Güzel bir yürüyüş oldu. Bisikletlerle sürüş yaptık, bisikleti olmayan da yürüyüş yaptı, yani güzeldi" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.