Midyat’ta “Mısır Halkına Destek” Mitingi

Midyat’ta “Mısır Halkına Destek” Mitingi

Midyat’taki çeşitli sivil toplum kuruluşları, Mısır'daki askeri darbeye karşı Estel Köşk Meydanı'nda “Darbelere hayır, Mısır halkına destek” mitingi düzenledi.

A+A-
Midyat’taki çeşitli sivil toplum kuruluşları, Mısır'daki askeri darbeye karşı Estel Köşk Meydanı'nda “Darbelere hayır, Mısır halkına destek” mitingi düzenledi.
 
Midyat Eğitim Bir-Sen, Diyanet-Sen, Din-Bir-Sen, Özgür Eğitim-Sen, Midyat-Der, Azim-Der ve Umutla Yaşam Derneği üyesi yaklaşık 200 kişi, Mısır’da yaşanan olayları protesto etti. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek veren grup bir basın açıklaması yaptı. Kalabalık ‘Türkiye’den Mısır’daki Müslüman kardeşlerimize bin selam’ ve ‘Milli iradeye saygı’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Mısır’a destek için eyleme katılan vatandaşlar ellerinde Mursi’nin posterlerini taşıdı.
 
Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay,  “Yaşanan olaylar sadece Mısır’a özgü olaylar değildir. Küresel anlamda İslami harekete karşı geniş bir cephe olduğunu görüyoruz. Onlara yakın olanlara, onlara sempati duyanlara sesleniyorum! Onlar hiçbir zaman bize dost olmazlar. Onlar sadece kendi menfaatlerinin peşindeler. Sizinle işleri bitti mi; sizi bir çöp gibi atarlar, Saddam’ı ve İran şahını attıkları gibi” dedi. 
 
“ONURUNUZA SAHİP ÇIKIN”
 
Mısırlı Müslüman kardeşlere iradelerine sahip çıkmaları çağrısında bulunan Altay, “Mısır’da tahammül etmedikleri halkın seçimi değildir. Halkın seçtiği İslami anlayıştaki insanların iktidar olmasıdır. Buradan onurlu Mısırlı Müslüman kardeşlerimize sesleniyoruz. İradenize sahip çıkın. Onurunuza sahip çıkın. Amerika, Avrupa ve İsrail uşağı hainlerin iradenizi gasp etmesine izin vermeyin. O halde, bizi ayrıştıran, kamplaştıran ve çıkardıkları fitnelerle çatıştırarak kendi kirli düzenlerini devam ettiren bütün vesayetçi anlayışlara karşı dayanışma içinde hareket etmemiz kaçınılmazdır. Yalnızca kendini düşünen, yalnızca kendinden olanları düşünen ve yalnızca kendisiyle birlikte olanların hakkını koruyan kim olursa olsun, herkesle birlikte kaybetmeye mahkûm olacaktır. Acılarımız, canlarımız üzerinden büyük tuzaklar kurmaya kalkışanların niyetlerini kursağında bırakmak ise ancak kardeşlik, dayanışma ve direniş ruhunu canlı tutup bir olmakla, vahdetle, mümkündür” diye konuştu. 
 
“ÜMMET OLUP HALİFE BELİRLEME ZAMANIDIR”
 
Mısır’a, Suriye’ye, Filistin’e, Doğu Türkistan’a, Myanmar’a sahip çıkmanın zamanı olduğunu söyleyen Altay, “Şimdi ümmet olmanın tam zamanıdır. Mısır’a, Suriye’ye, Filistin’e, Doğu Türkistan’a, Myanmar’a sahip çıkmanın zamanıdır. Ümmet olup halife belirleme zamanıdır. Yekvücut olup dünyaya sulhu, ferahı, mutluluğu getirmenin zamanıdır. Dünyaya barışı getirecek, dünyayı imar edecek ancak Müslümanlardır. Bunun da ilk adımı Mısır’a sahip çıkmaktır. Mazlum Suriye kalkına sahip çıkmaktır. İslam birliğini kurmaktır. Ey vicdan sahipleri, ey Müslümanlar, ey insanlar! Bu zulmün bir ayağını zalimler oluşturuyorsa diğer ayağını maalesef biz Müslümanlar oluşturuyoruz. Çünkü bizler onların zulmüne sessiz kalarak onların istediği gibi hareket etmelerine olanak sağlıyoruz. Bizler birbirimize düştükçe daha fazla zulme maruz kalıyoruz” açıklamasında bulundu.
 
GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI
 
Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmaların ardından Mısır’da darbeden sonra öldürülen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Eylem yapılan dualar sonrasında son buldu.
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum