Midyat’ta Mısır Darbesi Protesto Edildi

Midyat’ta Mısır Darbesi Protesto Edildi

Midyat’ta, Mısır darbesinin yıldönümünde protesto eylemi gerçekleştirildi.

A+A-

Midyat’ta bulunan çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşturduğu ‘Sivil İnisiyatif Platformu’ üyeleri, basın açıklaması düzenleyerek, Mısır darbesini ve tüm dünyada Müslümanlara yönelik yapılan zulmü kınadı. 

Mısır’da katliamın yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın ve darbe karşıtı gösterilerin sembolü dört parmakla yapılan “Rabia’nın öldürülüşünün yıldönümünde Midyat’ta, basın açıklaması yapılarak, Mısır’daki zulüm protesto edildi. Rabia işareti yapan göstericiler, “İhvana selam direnişe devam”, “Defol Sisi reisimiz Mursi” ve “Mısır halkı eğilme Midyat seninle” şeklinde slogan attı. 

“Tüm mazlumlar için zalimin zulmüne dur demek için” sloganı ile yapılan eyleme, Genç Memur-Sen üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Memur-Sen üyeleri, Ak Parti Kadın Kolları üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Grup adına Genç Memur-Sen Midyat Şube Başkanı Ahmet Aygün, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

14 Ağustos Dünya Rabia Günü bugün sadece Mısır’da değil, Filistin Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Irak’ta Musul ve Kerkük’te, Suriye’de, Orta Afrika’da, Afganistan’da, Myanmar’da ve tüm dünyadaki mazlumların, ezilenlerin ve zulme uğrayanların günüdür. Rabia katliamında kan içindeki parçalanmış bedenlerin acısından, elinde Kur’an ile şehit olanların ruhlarından, gelinlik yerine kefen giyen şehit Esma’nın umut dolu gözlerinden doğan 14 Ağustos Rabia günü masum şehitleri anma, insanlığın ve vicdanların sesi olmak için birlik günüdür. Rabia meydanında suçsuz günahsız insanların keskin nişancılar tarafından nasıl katledildiğine Esma’nın şahadetiyle bütün dünya bir kez daha gördü. Yapılan darbe ve zulümler karşısında, darbeye darbe bile diyemeyen batının iki yüzlü tavrı ve suskunluğuna inat, mazlumların yanında yer alan ve bir yıldan beri meydanlarda, mitinglerde haklı direnişin sembolü Rabia işaretiyle selamlama yapan seçilmiş Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a, Dünya Rabia gününde teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz, Esma’nın yolundan giden dünya gençleri olarak; Biz, insanlık vicdanının bu çağdaki güçlü sesleri olarak; Biz; ümmetin bu çağı kuşatan merhamet, adalet ve medeniyet nefesi ve neferleri olarak söz veriyor ve diyoruz ki; insanlık vicdanı ve ümmeti ayağa kalkmadan oturmayacağız. Zulme direneceğiz, zalimin karşısında diz çökmeyeceğiz. Buna kararlıyız, buna yeminliyiz, bunda ciddi ve ısrarlıyız.”

Grup basın açıklamasının ardından daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

haberin-foto-galerisi.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum