Midyat'ta mesleki kurslara katılan kadınlara teşvik desteği

Midyat'ta mesleki kurslara katılan kadınlara teşvik desteği

Midyat'ta, Aile Destek Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan mesleki kurslara katılan kadınlara, Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma aracılığıyla teşvik ödemesi verecek.

A+A-

Mardin'in Midyat ilçesinde, Aile Destek Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan mesleki kurslara katılan kadınlara, Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma aracılığıyla teşvik ödemesi verecek.

Midyat'ın merkez Işıklar, Seyitler ve Bahçelievler Mahallelerinde faaliyet yürüten Aile Destek Merkezleri (ADEM), kadınların meslek öğrenebilmelerine olanak sağlarken Midyat Kaymakamlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da, kadınların meslek öğrenmesi ve istihdamlarının desteklenmesi amacıyla teşvik ödemesi yapacak.

Midyatlı kadınları üretkenliğe teşvik etmek için dekoratif el sanatları, dikiş-nakış, kuaförlük, mefruşat, oyuncak bebek ve halı dokuma gibi mesleki kurslarda el becerilerini geliştiren kurslar için ihtiyaç duydukları malzemeleri almaları için şartları taşıyan kursiyerlere kurs süresince her ay 600 TL teşvik verilecek.

Bu kapsam da Midyat'ta daha çok kadına ulaşmak ve kadınları meslek öğrenmeye teşvik etmek amacıyla "Öğreniyorum hayata hazırlanıyorum" isimli bir belgilendirme toplantısı düzenlendi. Halk eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, Aile Destek Merkezi Yöneticisi Neval Bilgiç ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Personeli Bilal Uslu, katılımcılara açılan ve teşvik kapsamı ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplantıda, Aile Destek Merkezleri’nde ( ADEM ) uygulamalı kurs ve eğitim alan kadınların, ürettikleriyle hem meslek öğrendikleri, hem de sosyalleşerek aile bütçelerine de katkı sağladıkları belirtilirken, eğitimini başarıyla tamamlayan kadınlara MEB onaylı sertifika verildiği kaydedildi.

Toplunda konuşan Aile Destek Merkezi Yöneticisi Neval Bilgiç, "Bu bilgilendirme toplantısı kadınlarımızın bilinçlendirilmesi, toplumsal yaşama daha etkin katılım sağlamaları ve ekonomik özgürlüğe sahip olmalarını destekleyen bir çalışmanın parçasıdır. Aile Destek Merkezlerimiz kadınlarımıza yönelik açtığı kurslar ve verdiği eğitimlerle onların bilinçlenmesine, kendilerini geliştirmesine ve ekonomik anlamda daha bağımsız olmalarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Eğitimlerimiz sadece mesleki açıdan değil, aynı zamanda kişisel gelişim ve bilinçlenme açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu sayede kadınlarımız kendi potansiyellerini daha iyi anlamakta, özgüvenlerini artırmakta ve toplumsal yaşamda daha aktif bir rol üstlenmektedirler" dedi.

Toplantıya, Midyat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Şaşmaz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ahmet Kurnaz, Adem yöneticileri Neval Bilgiç, Ayşe Noyan ve Muhammed Burak Şahin, ile kadınlar katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.