Midyat’ta Meslek Tanıtım Semineri

Midyat’ta Meslek Tanıtım Semineri

Midyat'taki Öğrencilere Hukuk Mesleği Tanıtıldı...

A+A-

Midyat’ta, Anadolu İMKB Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik meslek tanıtım semineri düzenlendi. Kocatepe Kültür Salonu’ndaki seminerde öğrencilere hukuk mesleklerinin tanıtımı yapıldı.

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı’nın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği ‘Hukuk ve Örnek Rol Model’ seminerleri devam ediyor. Seminere Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Mete, Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Seydi Dağlı, Sosyolog Tekin Karaçam, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin hukuk konusunda farkındalıklarını arttırmak ve meslek seçiminde alternatif rol modellerini sunmak amacıyla her hafta farklı meslek gruplarından başarılı kişilerin konuk edildiği ‘Rol Model’ seminerlerinin bu haftaki konuşmacıları Cumhuriyet Savcısı Arman İlhan ve Avukat Melih Güneştan oldu. Seminerde konuşmacılar mesleklerinin zorluklarını ve güzel yönlerini öğrencilerle paylaştı.

Seminerde ilk olarak Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog Tekin Karaçam, sinevizyon ve film gösterimleri eşliğinde ‘Suç, birey ve toplum arasındaki ilişki ile hukuksuzluğun birey ve toplum üzerindeki zararlarını’ anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Seminer Cumhuriyet Savcısı Arman İlhan’ın konuşmasıyla devam etti. Mesleğe ilk başladığı zamanı, nerelerde çalıştığını, hangi zorluklarla karşılaştığını, bu zorlukları nasıl atlattığını ve meslekte karşılaştığı güzel olayları anlatarak konuşmasına başlayan İlhan, “Bizde sizin yaşlarınızdaydık ve şuan geçtiğiniz aşamalardan geçtik. Sorumsuz bir hayat yaşamaktan kaçının ve yanlış arkadaş seçiminde de bulunmayın. Elbette ki her insanımızın bir yerlere gelmesi için çaba harcaması, sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekir. Kendinize bahaneler üretmeyin. Çaba gösterdiğiniz zaman muhakkak bir yerlere gelebiliyorsunuz belki bu kamu alanında olmayabilir ama özel sektörde de bunu başarabilirsiniz. Her şey sizin kendinize güvenmenizle başlıyor.” dedi.

Konuşmacılardan Avukat Melih Güneştan da, öğrencilere avukatlık mesleğinin avantajları, zorlukları, mesleğin eğitimi, kazanç durumu, meslekte ilerleme, mesleğin bugünkü ve gelecekteki durumu konularında bilgi verildi.

Avukat olabilmek için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmak gerektiğini belirten Güneştan, bilinçli meslek seçiminin önemine vurgu yaparak, “Meslek seçimi; ilgi alanı, beceri ve kişiliğe uygun olarak yapıldığında kişi yaşam boyu mutlu olur. Herkes doktor, avukat, mühendis olacak diye bir şey yok. Bu ülkenin doktor mühendis kadar teknisyene, işçiye, ustaya da ihtiyacı var. Meslek Seçimi ve Kariyer planlaması hayatınızda e önemli kararlarınızdan biridir. Bunun için meslekleri ve kendinizi çok iyi tanımalısınız.” diye konuştu.

Günaştan, avukatlık mesleği ile ilgili bilgiler aktarmasının ardından seminere katılan öğrenciler avukatlık mesleği ile ilgili sorular yönelttiler.

Seminerin kapanış konuşmasını Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk yaptı. Küçükyumuk, “Bu projemizle sizlere meslekleri tanıtarak yaşamınıza yön verecek en doğru tercihi yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Birçok öğrencimiz YGS’ye katıldığı halde hala hangi mesleği tercih edeceğini bilmiyor. Gerek bu konuda yardımcı olabilmek, bu mesleklere sahip olanların da geçmişte kendileri gibi birer öğrenci oldukları bilincini yerleştirmek istedik. Öğrencilerimizin kafalarında meslekler ile ilgili birçok sorular varmış. Bunları burada sorarak kafalarındaki soru işaretlerini giderdiler. Önümüzdeki günlerde diğer meslek dalları ile ilgili seminerlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Soru-cevap şeklinde geçen, çeşitli görsellerle desteklenen ve 2 saat süren eğitim, öğrencilerin yoğun katılımı ve memnuniyetiyle gerçekleşti. Verilen kokteyl ile program sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.