Midyat’ta lise öğrencileri okudukları romanlardaki karakterleri canlandırdı

Midyat’ta lise öğrencileri okudukları romanlardaki karakterleri canlandırdı

Midyat’ta, Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi öğrencileri, Türk ve dünya klasikleri roman kahramanlarına hayat verdi.

A+A-

Mardin’in Midyat İlçesinde, Türk ve dünya klasiklerinin de aralarında bulunduğu kitapları okuyan lise öğrencileri, Çalıkuşu, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Kürk Mantolu Madonna gibi romanların karakterlerini kostümler giyerek bu eserlerin kahramanlarını tanıttı.

TRT HABER

Okudukları roman karakterli canlandıran öğrenciler replikleriyle de eğlenceli anlar yaşattı. Midyat ilçesindeki köylerden ve merkezden yaklaşık 800 kız öğrencinin taşımalı olarak eğitim öğretim gördükleri Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi'nde, öğrencilerin kitap okuma alışkanlığının arttırılması ve dünyaca ünlü eserlerin tanıtılması amacıyla "Roman Kahramanları Anlatıyor Projesi" uygulamaya koyuldu.

SİZİN MEDYA

Millî Eğitim Bakanlığının ‘Dilimizin Zenginliği’ projesi kapsamında Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Yağmur Gökalemin’in rehberliğinde projeye gönüllü olarak katılan öğrenciler, Türk ve dünya klasiklerinin de araladığını bulunduğu romanları okudu. Tanıtacakları kahramanları seçen öğrenciler hem teneffüslerde hem de kitap okuma saatlerinde rollerine çalıştı. Yaklaşık 2 ay süren hazırlık sürecinin ardından okulda gösteri düzenlendi. Makyaj ve kostümlerle roman kahramanlarının kılığına giren 10. sınıflardan 180 öğrenci, 100 eserdeki karakterleri tanıttı. Canlandırdıkları roman karakterler hakkında programı gezenlere bilgi veren öğrenciler replikleriyle zaman zaman eğlenceli anlar yaşattı.

Proje yürütücüsü Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Yağmur Gökalemin, “Etkinliğimizin amacı öğrencilerimizi daha fazla ders içinde etkin kılmak için ve romanlar hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için romanların tanıtımı ve roman karakterlerin canlandırılmasını planladık.  Bu düşünceyi biz öğrencilerimizle beraber düşündük. Daha faydalı olacağını, etkin olurlarsa daha kalıcı olacağını düşünüyorum. Son sınıf öğrencilerimiz de sınava gireceği için onlar için de bir nevi özet niteliğinde hatırlatma amacı taşıyacağını düşünüyorum” dedi.

Rus yazar Tolstoy tarafından yazılan Anna Karenina karakterini canlandıran öğrencilerden Rojin Gülmez, “Kitap tanıtma etkinliğinde bulunduk. Ben çok eğlendim. Benim Karakterim Anna Karenina’ydı. Çok keyifle okuduğum bir kitaptı. Öğretmenimin bu etkinliği yapmasına çok sevindim. Benim için çok kıymetli vakitlerdi. Diğer arkadaşlarım da çok eğlendi ve gerçekten etrafta herkes o kadar güzel anlatmıştı ki kitapları, hani tam rolüne bürünmüşlerdi. Ben çok beğendim.

Öğrencilerden Özlem Bulut, “Bu etkinlik Aziz Önen Lisesi’nde kitapları tanıtma ve romanları tanıtma amaçlı yapılmış. Hocalarımız çok güzel yapmış. Öğrenciler çok güzel yapmış. Kahramanların rolüne çok güzel bürünmüşler. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Bilmediğimi kitapları öğrendik onlar sayesinde. Birkaç kitap sayesinde kitap okuma isteğimiz arttı. Onlara bu yönde çok teşekkür ediyorum. Bu son senemiz olduğu için çok etkili bir etkinlik oldu. Teşekkür ederiz” dedi.

Öğrencilerden Merve Deniz, “Bugün 10. Sınıflar okudukları kitapları bize canlandırmaya çalıştılar, sergilediler. Hatta bilmediğimiz kitapları da öğrenmiş olduk. Neyi anlattığını veya ne yaptıklarını ne ile ilgili olduklarını anladık. Bu etkinliğimiz gayet güzeldi, gayet iyi geçti.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.