Midyat’ta Kuran-ı Kerim Meali Sınavı Yapıldı

Midyat’ta Kuran-ı Kerim Meali Sınavı Yapıldı

Kuran'ı Anlama Platformu’nun Türkiye genelinde başlattığı ‘Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali Bilgi Sınavı’ Midyat’ta da yapıldı.

A+A-

Kuran'ı Anlama Platformu’nun Türkiye genelinde başlattığı Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ile ilgili 'Bilgi Sınavı’ Midyat’ta da yapıldı.

Ali İhsan Kalmaz İlköğretim Okulu’nda düzenlenen sınava 80 kişi katıldı. Kur’an meali okuyan herkesin katılabildiği imtihana ailece, genci ve yaşlısıyla gelen yarışmacıların Allah’ın mesajıyla çarpan kalbi, heyecanları ve sevinçleri sınava ayrı bir duygu kattı.

Midyat’ta, İstanbul Kuran’ı Anlama Platformu’nun düzenlediği ve Midyat organizasyonunu Umutla Yaşam Derneği, İmam Hatip Mezunları Derneği ve Diyanet-Sen Temsilciliği’nin üstlendiği ‘Kuran-ı Kerim Türkçe Meali Bilgi Sınavı’ yapıldı. Gayenin Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumaya teşvik etmek, bu doğru okuma biçimini yaygınlaştırmak, Kur’an Neslini oluşturmak, öğretilerini erdemli bir hayata dönüştürmek olarak belirlendiği sınavda dereceye girenler umre ve altınlarla ödüllendirilecek.

Umutla Yaşam Derneği Başkanı Murat Ay, İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Hıdır Atasal ve Diyanet-Sen Temsilciliği Başkanı Zeyni Bedir, sınav öncesi katılımcılara başarılar diledi.

Midyat Ali İhsan Kalmaz İlköğretim Okulu’nda düzenlenen sınava 80 kişi katıldı. Saat 10.00’da başlayan sınavda katılımcılar, Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealinden sorulan 100 soruyu 2 saat süreyle cevapladılar. İmtihan sorularının, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an Meali dikkate alınarak hazırlandığı yarışmaya, 12 yaş ve üzeri herkes, hiçbir öğrenim durumu ve cinsiyet sınırlaması gözetmeksizin katılabildi. 4 yanlışın 1 doğru cevabı götürdüğü imtihanda, boşluk doldurma ve seçenekler arasından tercih yönteminin geçerli olduğu test sistemi uygulandı. Katılımcılar, yarışmadaki ödülleri alabilmek için 120 dakika ter döktüler.

Yarışma hakkında bilgiler veren Umutla Yaşam Derneği Başkanı (UYAD) Murat Ay, sınavın amacını Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumaya teşvik etmek, bu doğru okuma biçimini yaygınlaştırmak ve öğretilerini erdemli bir yaşama dönüştürmek olarak sıraladı. Dernek Başkanı Ay, “Bu sınavlarla hedefimiz, toplumun geniş tabanına hitap edecek bir şekilde bu tür çalışmaları yaygınlaştırmaktır. Toplumumuzu Kur'an ile buluşturup, Kur'an nesli bir toplum oluşturma yönünde çaba sarf etmektir.” dedi.

zeyni-bedir-_-hidir-atasal-_-murat-ay.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum