Midyat’ta Kan Bağışı Kampanyası

Midyat’ta Kan Bağışı Kampanyası

Midyatlılar Kızılay’a olan desteklerini sürdürüyor.

A+A-

Midyat’ta düzenlenen kan bağışı kampanyasında 76 ünite kan bağışı toplandı. Halkın kan vermek için sıraya girmesi Kızılay ekibini sevindirdi.

Midyatlılar Kızılay’a olan desteklerini sürdürüyor. Her geçen gün önemi daha fazla anlaşılan, sadece Midyat’ta değil, tüm dünyada insanlara yardım eden, zor gün dostu Türk Kızılay’ını Midyat halkı yine yalnız bırakmadı ve bir günde 76 ünite kan Midyatlılar tarafından Kızılay’a bağışlandı. Midyat’ta kan bağışçısı sayısının her geçen gün arttığını ve bunun da memnuniyet verici olduğunu belirten Kızılay Midyat Şube Başkanı Murat Aykat, bu kampanyalarını belli aralıklarla sürdüreceklerini ifade etti.

Midyat Belediyesi, Diyarbakır Kan Bağışı Merkezi ve Kızılay Derneği Midyat Şubesi ile çalışma yaparak Türk Kızılayı’nın kan ihtiyacına destek olmak amacıyla düzenlediği kan bağışı kampanyası adeta şölene dönüştü. Kan bağışı 3 hemşire ve 1 doktor gözetiminde yapılırken, 1 günde 76 ünite kan toplandığı açıklandı.

Midyat Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen gönüllü kan bağışı kampanyasına belediye personeli ve vatandaşlar tam destek verdi. Kan bağışında bulunarak kampanyaya destek veren Midyat Belediyesi Personel Müdürü Şehmus Gümüş, tüm vatandaşları kan vermeye davet etti. Kan verebilmek için adeta birbirleriyle yarışan gönüllüler, akşam saatlerine kadar kan bağışında bulundular. Kan bağışında bulunan gönüllülere Kızılay tarafından kek, meyve suyu ve soda ikram edildi.

Kan bağışının önemli bir sosyal sorumluluk olduğunu söyleyen Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, kan bağışı konusunda biraz daha duyarlı olunması gerektiğini dile getirdi.

Kan bağışı kampanyasına vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirten Nasıroğlu, “Kızılay ‘Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır’ sloganıyla konunun hassasiyetini ön plana çıkarıyor. Kaynağı tamamen gönüllü insanlar olan kan hayati öneme sahiptir. Kan bağışında önemli olan vatandaşın bu sürekliliği sağlayacak bilince erişmesidir. Bizler belediye olarak bugün Kızılay’la işbirliği yaparak, kan bağışı kampanyası gerçekleştirdik. Belediyemiz personelinin destek verdiği bu kampanyaya vatandaşlarımızın da desteklemesi sevindirici olmuştur.” dedi.

76 ÜNİTE KAN BAĞIŞI YAPILDI
Kızılay Derneği Midyat Şubesi Başkanı Murat Aykat ise, kampanya ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kan, suni olarak yapılarak yerine konamayan tek organdır. Bu nedenle gönüllü kan bağışçılarına her zaman ihtiyaç vardır. Kanın, verilen kişiye olduğu kadar kan veren kişiye de çok olumlu etkileri vardır. Yapılan araştırmalar düzenli olarak kan bağışı yapan kişilerin damar akışkanlığının artarak damar tıkanıklığı ve ona bağlı rahatsızlıkların oluşma riskini engellediği gözlenmiştir. Gönüllü bağışçıların dikkat etmesi gereken önemli konulardan birisi de iki bağış arası geçen sürecin 3 ay ve senede en fazla 4 defa kan verilebileceğidir. Bugünkü kampanyaya 76 kişi katıldı. Kan bağışı kampanyasına belediye personeli de katılarak örnek oldu. Amacımız kanın sadece hayat kurtarmak için acil durumlarda verilmesinin yeterli olmadığı konusunda vatandaşlarımızın farkındalığını artırmaktır. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.”

Kampanya bitiminde konuşan Midyat Belediyesi Personel Müdürü Şehmus Gümüş de, kan vermenin sünnet olduğunu belirtirken, “Çok önemli bir kampanyaya hep birlikte imza atmış olduk. Midyat için önemli bir gündü. Midyat her alanda olduğu gibi bu alanda da kendisine yakışanı gösterdi. Midyatlılar çok büyük ilgi gösterdi. Birçok vatandaşımız da yoğunluktan dolayı geri dönmek zorunda kaldı. Bu kampanyada ki amacımız hem kan bağışını arttırmak hem de adını bile bilmediğimiz bir vatandaşımıza yardım etmektir. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

sizin-medya--6.jpg

sizin-medya--7.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum