Midyat’ta İsrail Protesto Edildi

Midyat’ta İsrail Protesto Edildi

Midyat’ta Sivil Toplum Kuruluşları İsrail’i protesto etti.

A+A-

Midyat’ta faaliyet göstere 16 sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan basın açıklamasında İsrail kınanarak, Filistinliler için dua edildi.

Midyat Dörtyol Meydanında bulunan Barış ve Kardeşlik Parkı Önünde bir araya gelen sivil toplum kurulu temsilcileri sloganlarla ve ellerindeki dövizlerle basın açıklaması yaparak İsrail’i protesto ettiler.

Toplanan grup ellerinde “Ağrıyor Kalbimin Filistin Yanı”, “İsrail Bak Git”, “Filistin Hepimizin Namusudur”, “Kudüs Ümmetin Kalbidir” ve “Zalimler İçin Yaşasın Cehennem” yazılı dövizler taşıdı.

İsrail’i kınama eyleminin basın açıklamasını yapan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, Kudüs’ün özgürlük mücadelesinin bütün dünya Müslümanları için, bütün ezilen halklar için bir direniş mektebi olduğunu belirtti.

ABD, İsrail, Rusya ve emperyalistleri lanetlemek için bir araya toplandıklarını söyleyen Altay, “Yapılan zulme karşı tek yumruk olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz. İsrail Gazze’ye saldırılarını arttıracak biz de dayanışmamızı arttıracağız. Mavi Marmara davasında İsrail’i yargılayan Türkiye’nin İsrail ile her türlü ilişkisini kesmesini istiyoruz. İsrail’in özür dilemesi yetmez diyoruz. Başta Türkiye, Mısır, İran ve Suudi Arabistan olmak üzere, halkı Müslüman olan ülkeler, Gazze açıklarındaki uluslararası sularda ortak bir tatbikat düzenlesinler. Hava ve deniz birliklerinin katılacağı tatbikat, aralıksız mesela 3 ay sürdürülsün. Türkiye, Mısır, İran ve bölgenin diğer halkı Müslüman olan ülkeleri bir araya gelip, aralarında askeri, ticari, sosyal, kültürel, iktisadi birlik kursun ve Filistin'i de bu birliğin koruyuculuğuna alsın. “Bundan böyle Filistin'e karşı yapılacak bir saldırı doğrudan bize yapılmıştır” denilsin” dedi.

Konuşması sık sık tekbirlerle kesilen Altay, şöyle devam etti:

“Yahudi’den hesap soracağını iddia eden ülkeler, İsrail ile bütün ticari, sosyal, kültürel, askeri, diplomatik, teknolojik ilişkilerini kessinler. İsrail ile belli bir düzeyin üzerinde irtibatı olan bütün ülke, kurum, kuruluş ve şirketlerle de aynı ilişkiler kesilsin. Nasıl ki İsrail Gazze’yi abluka altında tutuyor, İsrail de tam anlamıyla abluka altına alınsın. İsrail’e ait ya da İsrail’e giden hiçbir kara, hava ve deniz ulaşımının İslam coğrafyasından geçişine izin verilmesin.”

Vatandaşları İsrail mallarını boykot etmeye çağıran Altay, “Değerli Midyatlılar, sizleri Yahudi mallarını almamaya, boykot etmeye davet ediyoruz. Zira Yahudi malını almak Yahudi’ye yardımcı olmaktır. Bütün Yahudi mallarına tam anlamıyla boykot uygulansın. Hiçbir Yahudi malı, halkı Müslüman olan ülkelere sokulmasın. Yahudi sermayesi İslam ülkelerinden çıkarılsın; hatta İslam ülkelerinde var olan Yahudi sermayesi dondurulsun. Yahudi sermayesinin doğrudan ya da dolaylı olarak İslam ülkelerinde iş yapması önlensin. ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa başta olmak üzere etkili olabilecek bütün ülkelerle ticari ve askeri ilişkiler dondurulsun, çözümü aynı oranda onların İsrail’e olan desteklerini çekmelerine bağlansın.” diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup bir süre tekbir getirdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum