Midyat’ta İş Bırakma Eylemi

Midyat’ta İş Bırakma Eylemi

Eğitim Sen’den, 1 Günlük İş Bırakma Eylemi Yaptı...

A+A-

Midyat’ta, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyeleri iş bırakma eylemi yaptı. Yürüyenleri kaldırımdan izleyen vatandaşlar, pankart açan ve slogan atan sendikalılara alkış ve ıslıklarla destek verdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği üyeleri, Barış ve Kardeşlik Parkı’nda bir günlük iş bırakma eylemi çerçevesinde basın açıklaması yaptı. Aralarında Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk, sendika üyesi, kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde taşıdıkları dövizlerle Hükümet Konağı önünde toplanarak Barış ve Kardeşlik Parkı’na kadar yürüdü.

Bayrakları ve pankartlarıyla yol boyunca kortej oluşturan grup, “Hükümet memuru olmayacağız”, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Burada katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk, Taksim Gezi Parkı ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki değişiklikleri içeren torba yasayı protesto etti.

Efetürk, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kimse bize baş etmedi, hele hele bu hükümet hiç bahşetmedi. Bu bizim alınmış bir hakkımızdır. Bu bizim iş güvencemizdir. Üç ay önce 657’yi kaldırmayı taahhüt eden ve bunun yolunu açan bu hükümet en son bununla ilgili meclise bir önerge verdi. Şuan da 657 kanunu, iş güvencemizi ve ücrete dayalı çalışma sistemini getirmeye çalışıyor. Kurumların başına sanki şirketlermiş gibi ve içerdeki insanlar da sanki malmış gibi başlarına kar amacı güdülen, hiçbir toplumsal çıkarı olmayan bir sistem getirilmeye çalışılıyor. Torba yasalarla, çuval yasalarla önce güzel süs bir madde üste konularak torbanın dibi dolduruyorlar. Emekçinin karşısında, emeğin karşılığını yok sayan maddeler dizisi geçirilmeye çalışılıyor. Şuan verilen son önergede bununla ilgilidir” şeklinde konuştu.

Eyleme katılan sendika üyeleri açıklamanın ardından bir süre oturma eyleminde bulunduktan sonra sessizce dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum