Midyat’ta 'Hukuk Mahkemeleri Kanunu' Semineri

Midyat’ta 'Hukuk Mahkemeleri Kanunu' Semineri

Mardin Barosu tarafından avukatlara, “Yeni Hukuk Mahkemeleri Kanunu” konusunda seminer verildi.

A+A-

Türkiye Barolar Birliği ve Mardin Barosu işbirliğiyle meslek içi eğitim çalışmaları kapsamında avukatlara ‘’Hukuk Muhakemeleri Kanunu Uygulamaları ve Getirilen’’ yenilikler ile ilgili seminer verildi.

Mardin Caddesi Üzerinde faaliyet gösteren Marde Cafe & Restaurant’ta düzenlenen seminere İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Abdurrahim Karslı, Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taylan Özgür Kiraz ve Yargıtay 19. Dairesi Üyesi Doç. Dr. Adnan Deynekli konuşmacı olarak katıldı. Seminerde Mardin barosunda çalışan avukatlar, 1 Ekim 2011 de yürürlüğe giren 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) hakkında bilgilendirildi.

BÜYÜK ÇAPLI DEĞİŞİM YAPILDI
Seminere konuşmacı olarak katılan Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Taylan Özgür Kiraz, 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun (HMK) içeriği ve uygulamasında karşılaşılan durumların genel olarak değerlendirildiğini belirterek, “Yürürlüğe giren Hukuk Mahkemeleri Kanununda birçok değişiklikler ve yenilikler yapıldı. Temel yasalarda yapılan bu köklü değişiklikler ile tüm hukukçuları yeni bir öğrenme süreci beklemekte. Avukatlar tarafından bu değişikliklerin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla bilgilendirme semineri gerçekleştirdik” dedi.

'SEMİNER FAYDALI OLDU'
Mardin Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şehmus Arslan, yeni yürürlüğe giren Hukuk Mahkemeleri Kanunu ile ilgili meslektaşlarının akıllarında oluşan soru işaretlerinin bu seminerde giderildiğine işaret etti. Arslan, şöyle konuştu:

“1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve altı aya yakın bir süredir uygulanan 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun, biz hukukçuları da yeni bir öğrenme sürecine soktuğu kuşkusuzdur. Bilgilerimizi güncel tutmak, yeniliklere en kısa yoldan ve doğru bir şekilde ulaşmak, mesleğimizi etkin ve verimli bir şekilde yapabilmemiz bakımından ciddi önem arz etmektedir. Bu itibarla, hukuk yargılamasına getirdiği yenilikleri, yetkin ve deneyimli akademisyenlerinden dinleme ayrıcalığına sahip olmaktan ötürü, kendimizi şanslı kabul ediyor, seminerin biz hukukçular açısından faydalı sonuçlar üreteceğine gönülden inanıyorum’’.

Düzenlenen seminere Mardin Baro Başkanı Av. Azat Yıldırım, Baro Yönetimi, baroya kayıtlı avukatlar, stajyer avukatlar ve birçok konuk katıldı. Seminerde Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile ilgili birçok soru yanıt bulurken seminere katılanlar, seminerin oldukça verimli geçtiğini ifade ettiler. Seminer soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.