Midyat’ta Gümüş Takı İşleme Kursu Açıldı

Midyat’ta Gümüş Takı İşleme Kursu Açıldı

Midyat’ta bayanlara yönelik Telkari Gümüş İşleme Ve Takı Tasarım kursu açıldı.

A+A-

Midyat’ta bayanlara yönelik Telkari Gümüş İşleme Ve Takı Tasarım kursu açıldı.

Midyat’ta, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Ortadoğu Okul Öncesi Eğitim Geliştirme Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Telkari Gümüş İşleme Ve Takı Tasarım kursu başladı.

Öğretmenliğini Songül Yeltaş’ın yaptığı kursa 12 bayan katılırken, Yunus Emre Mahallesi’nde bulunan dernek binasında gerçekleştirilen kursun 6 ay süreceği açıklandı. Gerdanlık, bileklik, küpe ve yüzüklerin yapılacağı kurs, haftanın 5 günü günde 6 saat olarak uygulanırken, kursiyerlere eğitimlerini tamamladıklarında sertifika verilecek.

“AÇTIĞIMIZ KURS İSTİHDAM OLUŞTURACAK”

Meslek edindirme kursu ile ilgili konuşan Ortadoğu Okul Öncesi Eğitim Geliştirme Derneği Başkanı Tülay Talay Oral, günümüzün en önemli sorununun işsizlik olduğuna dikkat çekerek, “Yerel yönetimler, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği yaparak istihdam oluşturabileceğini ortaklaşa açtığımız bu kursla göstermiş olduk. Gümüş işlemeciği kursunu açmamızdaki gayemiz zamanlarını en iyi şekilde değerlendiren kursiyerlerimiz hem kursta hem de kurstan sonra elde ettikleri ürünleri aile ekonomisine ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı verecek tarzda ürünler ortaya çıkarsınlar istedik. Bizim de ülke olarak boşa geçirecek hiçbir zamanımız olmadığı kanaatindeyim. Dolayısıyla zamanı iyi değerlendirmek ve kötü değerlendirmek diye ikiye ayırıyoruz. Bura da ev hanımlarımızın ve genç kızlarımız arta kalan zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek ve aile ekonomilerine katkı sağlamak için bu kurslara devam ediyor” dedi.

“AİLE BÜTÇELERİNE KATKI SAĞLAYACAKLAR”

Kurs öğretmeni Yeltaş da, “Bu tür kurslarla amacımız genç kızlarımız ve ev hanımlarımızı meslek edindirmeye teşvik etmek. Telkari gümüş işleme sanatı Midyat’ın geleneksel bir sanatı. Amacımız kaybolmaya yüz tutmuş sanatımızı unutturmamak ve kadınlarımızın aile bütçelerine katkıda bulunabilmelerini sağlamak. Kursumuz yeni olmasına rağmen katılım oluyor. Kadınlarımız hem üretecek hem de ürettikleri ürünü Midyat’ta pazarlayabilecek. Bu sayede aile bütçelerine de katkı sağlamış olacaklar. İnşallah açtığımız kurs sayesinde Telkari Gümüş İşleme Sanatına dikkati çekebiliriz” dedi.

“KENDİ İŞYERİMİ AÇACAĞIM”

Kursiyerlerden Cihan Akçay ise, “Daha önce çarşıda aldığımız bir telkari işleme ürününün hangi şartlarda üretildiğini bilmiyorduk. Bu sebeple bazen bize çok pahalı gelebiliyordu. Fakat şimdi her bir üründe el emeği ve göz nurunun olduğunu ve bu yüzden biraz daha pahalı olduğunu öğrenmiş olduk. Bu mesleği çok sevdim, ilerde geliştirmeyi ve ailemin desteği ile kendi işyerimi açmayı düşünüyorum. Gümüş takılarımızı kendimiz yapacağız bundan sonra.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.