Midyat’ta Fen Lisesi Açılmasına Onay Çıktı

Midyat’ta Fen Lisesi Açılmasına Onay Çıktı

Midyat’ta yıllardır özlemi duyulan Fen Lisesi’nin açılması için yapılan girişimler sonuç verdi.

A+A-

Midyat Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, Fen Lisesinin 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında öğrenci alımı yaparak eğitime başlayacağı müjdesini verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Midyat Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, Midyat Fen Lisesi'nin müjdesini vererek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Midyat’ta Fen Lisesi’nin açılabileceğine dair onay yazısının ulaştığını kaydetti. Altay, bakanlığın lisenin açılmasına onay vermesinin son derece sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı. 

120 ÖĞRENCİ ALINACAK

Midyat Fen Lisesi’nin açılmasının ilçe açısından büyük bir önem taşıdığını ifade eden Altay, “Yıllardır Midyat’ımızın özlem duyduğu ve büyük beklenti içinde olduğu Fen Lisesi'nde mutlu sona ulaştık. Milli Eğitim Bakanlığımızın onayı ile ilçemiz Bağlar Mahallesi Mardin yolu üzerinde bulunan Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yerine Midyat Fen Lisesi açılması kararı alınmıştır. Midyat Fen Lisesi adı altında hizmet verecek olan okulumuz 2015-2016 eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak. 2015 tercih kılavuzunda yer alacak okulumuza ilk yıl 120 öğrenci, toplamda ise 372 öğrenci alınacak. Okulumuzda ayrıca kız ve erkek öğrenciler için pansiyon bulunmakta. Artık ilçemiz öğrencilerinin kaliteli okullarda okuması, öğrencilerimizin başka illere gitmesine böylece gerek kalmayacaktır. Eğitim kalitemize katkı sağlayacağını düşündüğüm Midyat Fen Lisesi'nin ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Fen Lisesi’ne dönüşecek İmam Hatip Lisesi’nin 68 öğrencisi de Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne nakledilecek.” dedi.

ÇOK ÖNEMSEDİĞİMİZ BİR KURUM

Midyat’ın son yıllarda eğitimde önemli mesafeler aldığını söyleyen  Altay, “Fen Lisesi, üzerinde durduğumuz, merakla beklediğimiz ve çok çok önemsediğimiz bir kurumdu. Gençlerimizin daha iyi ve kaliteli eğitim alarak ülke geleceğine yön vermesi hepimizin temennisidir. Bizim ilçeden her yıl 100'ün üzerinde öğrenci yakın illerdeki Fen Liselerine kayıt yaptırıyorlardı. Bu öğrencilerin çoğu zaman zaman uyumsuzluk sorunu yaşadıklarından dolayı tekrar Midyat’a geri dönüyorlardı. Fen Lisesi’nin açılmasıyla birlikte artık değerli öğrencilerimiz kendi ilçelerinde, ailelerinin aynında eğitim öğretimlerine devam edebilecek. Fen Lisesi’nin açılmasıyla birlikte aynı zamanda çevre il ve ilçelerden de öğrenciler bu okula kayıt yaptırabilecek. Bu vesileyle yeni açılacak lisenin, eğitim camiasına ve Midyat’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor, başta Midyat Kaymakamımız Sayın Oğuzhan Bingöl, eski Mardin Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mevlüt Kuntoğlu ve eski Midyat Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim Şişman olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere Midyat halkı adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum