MİDYAT’TA EZİDİLERDEN MODERN VİLLA KÖY

Mardin'in Midyat İlçesinde, yıllar önce terk ettikleri köylerine geri dönme kararı alan Ezidi aileler, köylerinde lüks havuzlu villalar yaptırıyor.

Terör ve ekonomik nedenlerle Avrupa'nın değişik ülkelerine göç eden Ezidiler, bölgede huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla eski yerleşim alanlarına dönmeye başladı.

Türkiye’ye kesin dönüş yapma kararı alan Ezidi aileler, Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Güven Köylerinde modern villalar inşa ediyor. Bir çocuğu tamamlanan ve Fiyatları 150 ila 200 bin Euro arasında değişen havuzlu tripleks lüks havuzlu villalar, Avrupa köy evleri model alınarak Midyat'a özgü kesme taşlarla yöreye uygun taş mimariyle inşa ediliyor.

Güven Köyü'nde 45 evin inşaatı tamamlandı. Ezidi akrabalarının geri dönüş kararı alıp köylerine yerleştiğini gören diğer Avrupa'daki Ezidi aileler de yeni inşaatlar yapmaya başladı.

Midyat'ın Bagok Dağı eteklerindeki köyleri olan Güven Köyü'nden 1980'li yıllarda 9 yaşındayken ayrılan ve 45 yıl sonra köye dönme kararı alan Ezidi vatandaşlardan 3 çocuk babası Şevki Atalan'da, eşi Ayten Atalan ile aldıkları karar sonrası Güven Köyü'nde lüks bir villa ve çok amaçlı dinlenme ve köy sohbet tesisi yaptı.

Eşi Ayten'in desteğiyle köye döndüğünü belirten Atalan, çocuklarının da köye döndüğünü belirtti. Atalan, şu ifadeleri kullandı:

"45 senedir Avrupa'ya gitmişim. Şimdi bizzat bu şeye ( köye) gelmişiz. Annem ve babam yaşlı olmuşlar, geri devlete ve köye dönmek istiyorlar ve çocuklarımız. Ama bizim bir şeyimiz burada yoktu, evimiz yoktu, oturma yeri yoktu. Onun için buraya gelmişim, onlara ev yapmışım. Onun için gelmişiz buraya. Bizim çocuklar Avrupa'da doğmuşlar ve oranın kültürlerini pek fazla almışlar. Şimdi biz böyle su ve ev yapmasak ve anam babam için gelmezler geri köye. Onun için mecbur olduk bu evi onlar için (çocuklar), anne ve babam için yapmışız. Tabi çok mutluyuz, hem de çocuklarımız çok mutlu. Geçen bir hafta önce çocuklarım buraya gelmişlerdi ve hanım. Hanımın ismi Ayten. Zaten burayı kim yaptı? O yaptı. Niye yaptı? Onlar Almanya'dan doymuşlar, buraya geldiler, gördüler burayı bizim kültürü, şeyimizi, dedi 'Şevki burada lütfen bize bir yer yap'. Tabi her insan nerede olursa yine memlekete geri dönüyor. Biz de ona göre geri devletimize geliyoruz. Bu eve 300 bin Euro gitti. Ama 5 milyon da gitse pişman olmuyorum. Neden? Bu bizim toprağın en güzel yeri zaten burası. Çok seviyoruz burayı. Çocuklarım, ailem seviyor. Onun için burayı yaptık. Köylü arkadaşlarla konuşmuşuz zaten başlamadan daha, böyle güzel bir sistem vermeliyiz ki köyümüze hepsi bir model olacak villa modelleri, bunlar çok Avrupa'da var. Şimdi başkası da başlamış aynı villası bir iki ay sonra bitiyor. Başka arkadaşlar da var, onlar da yapacaklar. yani bizim köye Bacın Köye, Güven köye bir güzel şey vermek istiyoruz güzelliği."

14 Eylül 2022 Çarşamba 09:41

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar