Midyat'ta eski eşyalardan oluşan 100. Yıl Nostalji sergisi tarihe yolculuk yaptırdı

Midyat'ta eski eşyalardan oluşan 100. Yıl Nostalji sergisi tarihe yolculuk yaptırdı

Mardin'in Midyat İlçesinde, öğrencilerin evlerindeki eşyaları bir araya getirerek açtıkları sergi, ziyaretçileri geçmişe götürdü.

A+A-

Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, öğretmen ve ailelerinin katkılarıyla eski eşyaların yer aldığı sergi hazırladı. Eski mutfak eşyaları, süs eşyaları, giyim, teknolojik aletler, kültürel ve sanatsal aletlerden oluşan yok olmaya yüz tutmuş eşyaların yer aldığı sergi kentin tarihi ve kültürünü yansıttı.

Okulun gösteri salonunda hazırlanan sergide, mutfak araçları, daktilo, radyo ve gaz lambası gibi eski eşyalar ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Midyat'ta eğitim öğretim veren Cumhuriyet İlkokulu'nun 3-C sınıfı öğretmeni Ferah Doğan, kendi sınıf öğrencileri ile "Geçmişten geleceğe 100. Yıl Nostalji" sergisi açtı.

Ziyaretçilere tarihi bir yolculuk yaşatan serginin açılışına İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Belediye Başkan Yardımcıları Masum Cengiz ve Abdurrahim Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, Okul Müdürü Sevgi Oğuz, kamu kurum müdürleri, okul müdürleri, veliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Sergide, sosyal bilgiler dersinde kültür ve miras ünitesi kapsamında öğrencilerin evlerinden ve çevreden topladıkları 300 parça ürün sergilendi.

Sergiyi gezen Midyat Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, "Geçmişe yolculuk sergisi' ile şu anda çocuklarımızın yaptığı faaliyetlerle topladığı ürünlerle bugün sergimizi gerçekleştirmiş olduk. Geçmişte atalarımız, büyüklerimiz ne şartlarda hayatlarını idame ettirmişler, ne ürünlerle ayakta kalabilmişler tarzı ürünlerle gerçekleştirilen bir üründür. Bu çocuklarımızın eğitsel, bilişsel ve kültürel yönü zengin tutabilmek için de çok harika bir ürün olmuş. Biz tabi bu çalışmayı gezdik dolaştık çok mutlu olduk" dedi.

Öğrencileri ile birlikte sergiyi hazırlayan sınıf öğretmeni Ferah Doğan, "Çocuklarımız iki ay boyunca kendi dedelerinden, anneannelerinden, köylerinden topladıkları eşyaların tarihini de öğrenerek bu şekilde bir müze bilincini oluşturmaya çalıştık. Onlar için çok önemli. Çünkü kendi değerlerini tanıyorlar, kendi eskiden kullanılan eşyaların gelişim süreçlerini takip edebilme adına böyle bir bilinci oluşturduk çocuklarımızda, öğrencilerimizde." dedi.

Sergiyi hazırlayan öğrencilerden Hazal Şakar, "Buraya eski tarihi eşyaları getirdik. Köylerden, anneannemizden ve dedemizden kalma eşyaları burada sergiledik. Bu eşyaları anlatırken hem eski de insanların ne yaşadığını ve bizde sanki eski dönemdeymişiz gibi  hissettik kendimizi." dedi.

Öğrencilerden Kerim Kıraç, "Bugün geçmişe yolcuk adına bir sergimiz vardı. Sergimizde eskiden kalan şeyleri canlandırdık. Eskiden kalan şeyleri o gün kullanmış gibi hissettik" dedi.

Öğrencilerden Şeyma Göktekin, "Böyle büyük bir sergi düzenledik. Kendimizi sanki geçmişe göndermiş gibi hissettik. Hem gelen misafirlere de geçmişi yaşatmak için gösterdik.Tarihimizi öğrendik, geçmişte neler, kendi eşyalar olduğunu öğrendik. Bu sergiyi yapmak için bir sürü eşya topladık, iki ay çalıştık" dedi.

Öğrencilerden Merve Özel, "Dedemizin, babaannemizin, anneannemizden kalma eşyaları getirdik. Bu eşyaları tanıttık, çok mutlu olduk, çok iyiydi, harikaydı." dedi.

Öğrencilerden Makbule Ağırman, "Biz sergi yaptık. Eskiden kalan eşyalarımızı getirdik. Köyden getirdik, yengelerimizden eskiden kalma şeyleri getirdik. Gelen misafirlerimize eskiden kalma eşyalarımızı anlattık" dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.