Midyat'ta eski eşyalardan oluşan 100. Yıl Nostalji sergisi tarihe yolculuk yaptırdı

Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, öğretmen ve ailelerinin katkılarıyla eski eşyaların yer aldığı sergi hazırladı.

Mardin'in Midyat İlçesinde, öğrencilerin evlerindeki eşyaları bir araya getirerek açtıkları sergi, ziyaretçileri geçmişe götürdü. Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, öğretmen ve ailelerinin katkılarıyla eski eşyaların yer aldığı sergi hazırladı. Eski mutfak eşyaları, süs eşyaları, giyim, teknolojik aletler, kültürel ve sanatsal aletlerden oluşan yok olmaya yüz tutmuş eşyaların yer aldığı sergi kentin tarihi ve kültürünü yansıttı.

Okulun gösteri salonunda hazırlanan sergide, mutfak araçları, daktilo, radyo ve gaz lambası gibi eski eşyalar ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Midyat'ta eğitim öğretim veren Cumhuriyet İlkokulu'nun 3-C sınıfı öğretmeni Ferah Doğan, kendi sınıf öğrencileri ile "Geçmişten geleceğe 100. Yıl Nostalji" sergisi açtı.

Ziyaretçilere tarihi bir yolculuk yaşatan serginin açılışına İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Belediye Başkan Yardımcıları Masum Cengiz ve Abdurrahim Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, Okul Müdürü Sevgi Oğuz, kamu kurum müdürleri, okul müdürleri, veliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Sergide, sosyal bilgiler dersinde kültür ve miras ünitesi kapsamında öğrencilerin evlerinden ve çevreden topladıkları 300 parça ürün sergilendi.

Sergiyi gezen Midyat Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, "Geçmişe yolculuk sergisi' ile şu anda çocuklarımızın yaptığı faaliyetlerle topladığı ürünlerle bugün sergimizi gerçekleştirmiş olduk. Geçmişte atalarımız, büyüklerimiz ne şartlarda hayatlarını idame ettirmişler, ne ürünlerle ayakta kalabilmişler tarzı ürünlerle gerçekleştirilen bir üründür. Bu çocuklarımızın eğitsel, bilişsel ve kültürel yönü zengin tutabilmek için de çok harika bir ürün olmuş. Biz tabi bu çalışmayı gezdik dolaştık çok mutlu olduk" dedi.

Öğrencileri ile birlikte sergiyi hazırlayan sınıf öğretmeni Ferah Doğan, "Çocuklarımız iki ay boyunca kendi dedelerinden, anneannelerinden, köylerinden topladıkları eşyaların tarihini de öğrenerek bu şekilde bir müze bilincini oluşturmaya çalıştık. Onlar için çok önemli. Çünkü kendi değerlerini tanıyorlar, kendi eskiden kullanılan eşyaların gelişim süreçlerini takip edebilme adına böyle bir bilinci oluşturduk çocuklarımızda, öğrencilerimizde." dedi.

12 Ocak 2024 Cuma 17:20

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar