Midyat’ta Eğitim-Sen’den İş Bırakma Eylemi

Midyat’ta Eğitim-Sen’den İş Bırakma Eylemi

Midyat’taki Eğitimciler Hakları İçin İş Bırakma Eyleminde!

A+A-

Eğitim ve sağlık başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Midyat Temsilciliği’ne üye bir grup öğretmen yaptıkları iş bırakma eylemi ve açıklamalarla hükümetin eğitim ve sağlık alanında yaptığı çalışmaları protesto etti.

Barış ve Kardeşlik Parkı önünde toplanan sendika üyesi eğitimciler, “Onurlu ve insanca bir yaşam için grevdeyiz”, “Parasız eğitim, parasız sağlık istiyoruz”, “Toplu sözleşmeli grev hakkı istiyoruz” gibi pankartlarla hükümete seslerini duyurmak istedi. Grev yapan eğitimciler def çalarak söyledikleri Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

Greve katılanlar adına basın açıklamasını yapan Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk, hükümete haklarının iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

Emekçilerin haklarına sahip çıkmak için grev yaptıklarını belirten Efetürk, greve ilişkin basın açıklamasında şunları söyledi:

Yaşadığımız sorunlara çözüm üretmek bir yana, sürekli yeni sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Kamu emekçilerinin çalışma ve yaşam koşulları giderek kötüleşiyor. Angarya çalışma, performans değerlendirme ve benzeri pek çok uygulama ile yaşamımızı cehenneme çevirdiler. Devletin anayasal sorumlulukları arasında yer alan yeni istihdam alanları yaratma, eğitim, sağlık, sosyal gü¬venlik ile ilgili görevler yerine getirilmiyor. Yurttaşı müşteriye, kamu hizmeti vermesi gereken kurum¬ları ticarethaneye, kamu emekçilerini performansa dayalı çalışan işletme görevlilerine çevirmeye çalışıyorlar.”

Emeğin haklarına ve değerlerine sahip çıkmanın demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmaktan geçtiğine inandıklarını ifade eden Efetürk, “Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve emeklilik haklarımıza yönelik saldırılar planlı olarak günden güne artmakta, çocuklarımızın geleceği piyasanın doymak bilmeyen vahşi ihtiyaçlarına kurban edilmek istenmektedir. Bizler bu topraklarda haklarımız için; insanca yaşam ve daha iyi çalışma koşulları için; parasız eğitim ve sağlık hakkımız için; eşit, özgür ve demokratik bir ülke için mücadele etmenin zor, bedelinin ağır olduğunu biliyoruz. Ancak hiçbir güç, hiçbir tehdit, bizleri yürüdüğümüz yoldan ve savunduğumuz ilkelerden asla geri döndüremeyecektir. ” diye konuştu.

Açıklamanın ardından eylemciler “Parasız eğitim, parasız sağlık” şeklinde sloganlar attı. Eylemi izleyen polisin, herhangi bir müdahalede bulunmadığı eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

 sizinmedya_foto-galeri.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum