Midyat’ta Dünya Çevre Günü Kutlandı

Midyat’ta Dünya Çevre Günü Kutlandı

Midyat’ta, 5 Haziran Dünya Çevre Günü Görkemli Bir Törenle Kutlandı.

A+A-

Dünya Çevre Günü dolayısıyla Midyat Kaymakamlığı, Midyat Belediyesi ve Haşimoğlu Geri Dönüşüm A.Ş. ortak bir kutlama programı düzenledi.  Çevre bilincinin arttırılması ve temiz bir çevre için duyarlılık oluşturulması amacıyla düzenlenen etkinlik, ‘Dünya Çevre Günü Yürüyüşü’ ile başladı.

Tarihi Gümüşçüler Çarşısı önünden başlayan yürüyüşe; Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Haşimoğlu Geri Dönüşüm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çiçek, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Midyat-İdil Karayolu’nun Sanayi Mahallesi güzergahından Küçük Sanayi Sitesi’ne kadar süren renkli yürüyüşte öğretmen ve öğrenciler katı atık toplayarak ‘Temiz Çevre’ mesajı verdi.

Bahçelievler Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan Haşimoğlu Geri Dönüşüm Tesisleri’nde devam eden törene, Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Mardin Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Halil Kösesoy, Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül, Jandarma KomutanıYüzbaşı İlhan İnce, Milli Eğitim Şube Müdürleri Seyfettin Mete ve Abdurrahim Demir, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker, Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, MİDER Derneği Başkanı Ünal Günel, Ortadoğu Gelişim Derneği Başkanı Tülay Oral, Engelliler Derneği Başkanı Abdulhakim Yıldız, Migimar AVM Müdürü Halil El, Pirkan AVM Müdürü Nezir Kaya, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“DOĞAL ÇEVRENİN KİRLENMESİ BİR İNSANLIK SORUNUDUR”

Kutlamanın açılış konuşmasını Haşimoğlu Geri Dönüşüm A.Ş. Çevre Mühendisi Yusuf Akyol gerçekleştirdi. Çevre konusunda belirlenmesi gereken en önemli kriterin koruma ve kullanma dengesi olduğuna işaret eden Akyol, “İnsanın varoluşunu ve yaşamını güzelleştiren onun anlamına anlam katan, onu muhteşem kompleks yapısında yücelten en önemli unsur yaşadığı çevre ve yaşattığı evrendir. Çevresi güzel olan insanlar özde her şeye güzel bakarlar, güzel yaşarlar ve bu güzellikleri yaşatırlar. Biliyoruz ki, doğal çevremiz kendimize karşı göstereceğimiz en küçük cömertliği sınırsız bir geri dönüşüme çevirecektir. Biliyoruz ki, insan çevresiyle insan oluşunu anlamlandıracaktır. Doğal çevrenin kirlenmesi bir insanlık sorunudur ve bütün ülkeler bu sorunu yüreklerinde, tedbirlerini almalıdır. Su kirliliği, hava kirliliği, toprak kirliliği aslında insan kirliliğinin bir göstergesidir. Her şart ve koşulu lehine çeviren insan çevresini de cennetleştirecektir. Buna aklı ve gücü ve hayali yetecektir” dedi.

Ardından söz alan Mardin Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Halil Kösesoy ise, “Çevre Günü Midyat’a yakışan bir gün. Ekip biçtiğimiz toprağın, soluduğumuz havanın, içtiğimiz, kullandığımız suyun, sağlıklı ve temiz olmasında biz yöneticilerin ailelerin, eğitim kurumlarının, STK’ların büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Çevreye verilen zararlar neticesinde doğan iklimsel değişikliklerle mücadele edebilmek, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre bırakabilmek için çevre bilincinin yükseltilmesi lazımdır” diye konuştu.

“ÇEVRE BİR EĞİTİM MESELESİDİR”

Çevre  bilincinin toplumsal bir dayanışma ile anlam kazandığını söyleyen Haşimoğlu Geri Dönüşüm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çiçek de, “Çevrenin korunması küçük yaşlarda başlayan bir süreçtir. Çocuklarımıza aşılayacağımız bu bilinç, gelecek nesillerin daha temiz bir doğa ile iç içe yaşamalarına olanak sağlayacaktır. Eşsiz birçok doğal ve tarihi güzelliğin bulunduğu Midyat’ta çevrenin korunması için yola çıkan herkesin dayanağı kültürümüzdür. Çevre bir eğitim meselesidir. Bunu toplumun bütün katmanlarıyla gerçekleştirmeliyiz. Bütün canlıların hayatını yaşadığı bu tabiat parçası içerisinde daha güzel, daha yaşanılabilir ve paylaştıkça artacak güzellikleri ortaya çıkaracak bir çevre anlayışının gerçekleştirilebilmesi hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

ÇEVRECİLERE ÖDÜL YAĞDI

Dünya Çevre Günü etkinlikleri daha sonra çevrenin korunması ve koruma bilincinin arttırılması temalı sivevizyon gösterisi ile devam etti. Etkinlikte ayrıca, çevreyi temiz tutma ve koruma bilincine sahip olan ve bu alanda örnek çalışmalar yapan öğrenciler Tuğba Sönmez, Emine Baydilli, Murat Akpınar Cemil Saygun ve Şevvalnur Turgut ödüllendirildi. Öte yandan ilçenin daha temiz ve düzenli olmasında büyük emekleri bulunan ve halkın takdirini kazanan Midyat Belediyesi Temizlik İşçileri Lokman Acar ve İbrahim Soysal’a da tam altın ödül verildi.

Etkinlikte son olarak, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Mardin Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Halil Kösesoy, İlçe Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül, Süryani Cemaati Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker ve MİDER Derneği Başkanı Ünal Günel’e çevreye olan duyarlılıklarından ötürü plaket verildi. Tören, yapılan ikramların ardından sona erdi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum