Midyat’ta Dünya Anadil Günü Kutlaması

Midyat’ta Dünya Anadil Günü Kutlaması

Midyat’ta Dünya anadil günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Barış ve Kardeşlik Parkı’nda, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Midyat Temsilciliği üyesi bir grup, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk okudu.

Bir dilin kendini koruyarak, geleceğe aktarabilmesinin en temel yolu da anadilde eğitimden geçtiğini belirten Efetürk, anadilde eğitimin ve anadilin kamusal alanda kullanımının önündeki tüm engellerin kaldırılmasının demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine saygının bir gereği olduğunu söyledi.

Anadilin seçmeli ders olarak değil, herkesin anadilinde eğitim yapma hakkına kavuşması gerektiğini aktaran Efetürk, bütün dillere eşit değer verilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Dillerin yok oluşunun biyolojik çeşitliliğin de krizi olduğunu ifade eden Efetürk, “Böyle bir günü Midyat gibi üç dinin ve dört dilin bir arada yaşadığı ve yaşatıldığı bir yerde kutlamanın çok daha anlamlı olduğu bilinciyle bugün buradayız. Ve yine daha önceden böyle bir günün, kültürler ve diller yönüyle bu kadar zengin olan Midyat’ta yetkili mercilerce bir şenliğe dönüştürülmemesinin eksiklik ve yanlışlığının acısını içimizde hissederek buradayız.” dedi.

İnsanların bilinçaltına direk veya dolaylı yollarla aşılanmaya çalışılan, anadilde eğitimin çeşitli sıkıntılar yaratabileceği yönündeki kaygılar tamamen yersiz olduğunu vurgulayan Efetürk, şunları söyledi:

“Bir halkın kimliğine ve diline saygı duymayan, ancak kendisi ile benzeştiğinde veya aynılaştığında o halkı varsayan bir zihniyeti kabul etmek mümkün değildir. Farklılıklarımız zenginliğimiz olup, bu farklılıklara saygı duyduğumuz ölçüde bütünleşiriz. Bilim insanlarının tereddütsüz uzlaştıkları bir konuyu belirtmek istiyorum. O da en iyi ve verimli eğitimin anadilde yapılan eğitim olduğu gerçeğidir. Bu duygularla 21 Şubat Dünya Anadil Günü çerçevesinde tüm halkları anadillerini koruma ve onu geliştirme gayreti içerisinde olmalarını istiyor ve diliyoruz. Tüm dillerin ve farklılıkların kendini eşitçe ifade edebildiği, eşitçe yaşayabildiği bir dünya dileğiyle, tüm halkların 21 Şubat Dünya Anadili Günü'nü kutluyoruz.”

Basın açıklamasına katılanlar daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum