DEVLET DESTEĞİYLE TÜRKİYE'NİN 100. YILINDA HEDEF 100 TIP

Mardin'in Midyat ilçesinde, bu yıl 54 öğrencinin yerleştiği tıp fakültelerinde, hedef 2023 YKS sınavında Türkiye'nin yüzüncü Yılında 100 öğrencinin tıp fakültelerine yerleştirilmesi.

Midyat'ta eğitim öğretim gören on ikinci sınıf öğrencilerin hayallerindeki üniversitelere yerleşmesini gerçekleştirmek amacıyla 'Türkiye'nin 100. Yılında 100 tıp' hedefiyle seferberlik başlatıldı. Eğitimdeki başarısıyla Mardin'in yüz akı olan tarih, kültür ve inanç şehri Midyat'ın eğitimde de bir marka şehir olması için Kaymakamlık öncülüğünde başlatılan 'Başarıyı Artırma Projesi' kapsamında Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda lise öğrencilerine yönelik özel bir eğitim programı hayata geçirildi.

Bu yıl kentteki devlet okullarında okuyan 54 öğrencinin tıp fakültelerine yerleşmesinin ardından eğitim kurumları hedef büyüterek, Türkiye'nin 100. yılında 100 öğrenciyi tıp fakültelerine yerleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Pansiyonlu okullarda okuyan 12. sınıf öğrencilerine devlet tüm imkanlarını seferber ederek, konaklamadan yeme içmeye, ders çalışma ortamından deneme sınavlarına kadar tüm imkanlar sunuyor. Liselerin 9, 10 ve 11. sınıflardaki öğrencilerin de geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları ve başarı seviyelerinin yükseltilmesi için özel programla hazırlanıyorlar.

Öte yandan periyotlar halinde İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz'ın başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Faruk Tercan ve lise müdürlerinin katılımıyla başarıyı artırma toplantıları düzenleniyor. Toplantılarda Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihine kadar okullarda yapılacak çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulunuluyor.

Diğer yandan Kaymakam Solmaz ve Müdür Altay, öğrencileri okulda ziyaret ederek motivasyon ve başarı üzerine sohbetler gerçekleştiriyor. Devletin öğrencilere sunduğu imkanlar en verimli şekilde kullanan okul idarecileri de ev de çalışma ortamı bulunmayan, köylerde kalan öğrencileri okulların pansiyonunda kampa almış durumda.

Fen Lisesi ve Proje İmam Hatip Anadolu Lisesi'nde öğrencilerin yatmalarından yemeklerine, spor yapmalarından ders çalışmalarına ve deneme sınavlarına kadar tüm imkanlar kullanılarak öğrencilerin çok iyi şartlarda sınava hazırlanmalarına imkân tanınıyor. 

19 Kasım 2022 Cumartesi 21:59

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar