Midyat’ta Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Midyat’ta Cumhuriyet Bayramı coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Midyat'ta düzenlenen coşkulu bir programla kutlandı.

A+A-
Cumhuriyetin kuruluşunun 90’uıncı yıldönümü Midyat’ta düzenlenen törenlerle coşkulu bir şekilde kutlandı. Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlamalar daha sonra Hükümet konağı önünde devam etti.
 
Tören alanına gelen Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Veysel Biçer ve Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, askeri birlikleri, öğrencileri ve halkı selamlayıp bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Oğuzhan Bingöl, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, Cumhuriyetin 90. yılını büyük bir coşku ile kutlandığını belirtti.
 
Her alanda gelişmiş, üretken, zengin, demokrat ve modern bir Türkiye’nin en büyük idealleri olduğunu söyleyen Kaymakam Bingöl, “Yeter ki, gücümüzün, potansiyelimizin, kapasitemizin farkına varalım, birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayalım. Enerjimizi boşa harcamanın, kısır çekişmelerle günü geçirmenin getirdiği ağır yükü yakın tarihimizden biliyoruz. Yıllarımızı heba etmenin acısını hep birlikte çektik. Dolayısıyla uzlaşma kültürünün benimsenmesi, diyalogun sürdürülmesi, sağduyulu ve akılcı yaklaşımlar sergilenmesi, önümüzdeki yıllarda çok daha güçlü bir Türkiye görmemizi mümkün kılacaktır” dedi.
 
Kaymakam Bingöl, şöyle konuştu:
 
“Son yıllarda adeta bir sıçrama dönemi yaşayan Türkiye, sorunlarına rağmen istikrarlı bir şekilde ilerlemekte; gelişmeye devam etmektedir. Ülkemizin ekonomi, demokrasi, hukuk, kültür, siyaset alanlarında gerçekleştirdiği dönüşümler büyük bir zihniyet değişikliğini de beraberinde getirmiştir. Bu, takdire şayan bir ilerlemeye işaret etmektedir. Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, zengin insan kaynağı ve müteşebbisleriyle, uluslararası alanda giderek yükselen bir profil sergilemektedir. Türkiye, bugüne kadarki başarılarıyla ümit veren, halkının özgüvenini yükselten bir ülkedir. Gerek dünyanın içinden geçtiği süreçte gerek bölgemizdeki çalkantılı dönemde ülke olarak daima güçlü durumdayız. Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz hiç şüphe yoktur ki, en önemli değerimizdir. Vatandaşlarımız demokratik rejimin erdemlerinin kıymetini bilmekte, bunun bilinci içinde yarınlara güvenle bakmaktadır. Ortak hedefimiz, herkesin demokrasi ve hürriyet içinde yaşadığı, hak ve özgürlüklerini evrensel standartlarda kullandığı bir Türkiye’dir. Bir ülkedeki özgürlük ortamı, esasen demokrasiye hayat veren bir güçtür. Demokrasinin vasıfları kadar, güçlü bir ekonomi de gelecekte dünya üzerindeki konumumuzu belirleyecek kıstaslardan biridir. Sadece demokrasi, ekonomi, savunma ve dış politika alanlarında değil, eğitimden bilim ve teknolojiye, kamu yönetiminden, sosyal politikalara ve vatandaşların en yüksek hayat standartlarına ulaştırılmasına kadar pek çok alanda güçlü bir ülke olmak için gayretlerimizi sürdürmeliyiz.”
 
Kaymakam Bingöl’ün konuşmasının ardından öğrenciler Nurten Denker, Didem Kayapınar ve Melike Elmas, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı temalı şiirler okudu. Anadolu Aziz Önen Lisesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisi ve Fatih Ortaokulu öğrencilerinin müzik dinletisi ile devam eden törende İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 
Liselerde kompozisyon dalında Sultan Ağırman, şiir dalında Çaçan Demir ve resim dalında da Adle Gürbüz birinci oldu. Ortaokul öğrencilerinde ise Nuhin Akam şiir dalında, Merve Demirci resim dalında ve Nazlı Tümenci de kompozisyon dalında birinciliği elde etti.Dereceye giren öğrencilere birer çeyrek altın hediye verildi. 
 
Öğrencilere ödülleri Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Veysel Biçer, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Ağır Ceza Reisi Sezgin Güverçin ve Kaymakam Adayı Mazhar Doğan tarafından verildi. 
 
Resmi geçit töreni ile sona eren kutlamalara ayrıca daire müdürleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkân, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.