Midyat’ta Çocuk Hakları Günü Kutlandı

Midyat’ta Çocuk Hakları Günü Kutlandı

Midyat’ta, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle düzenlenen etkinlikte çocuklar, ‘çocuk hakları konusunda bilgilendirildi.

A+A-

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Midyat Öğrenim Birimi, çocukların sahip oldukları haklar konusunda bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla ‘Biz Geleceğiz, Gelecek Biziz’ adlı bir etkinlik düzenledi. Hazırlanan programda çocuklara ‘Sizin için sizinleyiz’ mesajı verildi.

Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan TEGV Midyat Öğrenim Birimi’nde gönüllüler Sinem Solmaz ve Hasan Tunç nezaretinde hazırlanan etkinliğin sunumu çocuklar tarafından yapıldı.

Birim Sorumlusu Kadir Kurt’un da hazır bulunduğu etkinlikte çocuklara hakları konusunda bilgiler verildi. Salona girişte, günün anlam ve önemini anlatan resim ve fotoğraflar sergilendi, kompozisyon ve şiirler okundu. Ardından UNICEF tarafından çocuk hakları ile ilgili olarak hazırlanan kısa filmler gösterildi. Gösterimin ardından, bu filmlerle ilgili olarak çocuklar arasında bir açık oturum gerçekleştirildi.

Çocukların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte miniklerin heyecanını paylaşan TEGV Midyat Öğrenim birimi Sorumlusu Kadir Kurt, çocuklardan hakları ile ilgili görüşlerini dinledi. İnsan haklarının içerisinde çocuk haklarının ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Kadir Kurt, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın en iyi şartlarda bilinçli bireyler olarak yetişmeleri için büyük bir çaba gösteriyoruz. Çocuklarımız bizim her şeyimiz” dedi.

Güçlü toplum anlayışının temelini çocukların oluşturduğunu söyleyen Kurt, “Her çocuk hakları ile doğar. Bu yüzden çocuklarımızın haklarını korumak yegâne görevimiz. Kendisini tanıyan, çevresiyle barışık, kendine güvenen, görev ve sorumluluklarını bilerek haklarını koruyan nesiller yetiştirmek biz büyüklerin en büyük isteği ve hedefidir. Haklarınızı savunmak ve korumak için buradayız, sizin için sizinleyiz. Sevgi, güven ve barış dolu bir dünya bırakmak en büyük temennimiz. Çocuk Hakları Gününüz kutlu olsun.” diye konuştu.

Günün anlam ve önemine değinen Gönüllü Hasan Tunç da, “Bugün çocuklarımız için çok önemli bir gün. Gelecek çocuklarındır. Çocuklar ne kadar iyi eğitilir, ne kadar sağlıklı kılınırsa, toplumumuz da gelecekte o kadar güçlü olur” ifadelerini kullandı.

Çocukların da yetişkin bireyler gibi haklara sahip olduğuna dikkat çeken Sinem Solmaz ise, “Amacımız çocuklara küçük yaşta haklarını öğretmek ve dünyanın çocuklara verdiği önemi göstermektir” açıklamasında bulundu.

ÇOCUKLAR DİLEKLERİNİ BALONLARLA UÇURDU
Etkinliğe katılan çocuklar daha sonra ‘Çocuk Hakları’ konusunda kamuoyunun bilinçlenmesi ve çocuklara verilen önemin vurgulanması amacıyla haklarıyla ile ilgili dileklerini yazdıkları balonları Midyat semalarına bıraktı. Gelecekte sevgi ve barış dolu bir dünyada yaşamak istediklerini belirten çocuklar, büyüklerden kendilerine sevgi, güven ve barış dolu bir dünya bırakmalarını istedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.