Midyat’ta bir inek üçüz yavruladı

Midyat’ta bir inek üçüz yavruladı

Suni tohumlama yöntemiyle gebe kalan ve üçüz doğuran inek, sahibini sevindirdi.

A+A-

Küçükbaş hayvanlarda sık sık meydana gelen ikiz ya da üçüz doğum olayı bu kez de büyükbaş hayvanda görüldü. Suni tohumlama yöntemiyle gebe kalan ve üçüz doğuran inek, sahibini sevindirdi.

Midyat’ta yaşayan Cemil Akıncı isimli çiftçinin suni tohumlama sayesinde gebe kalan ineği, üçüz doğurdu. Üçü de sağlıklı olarak dünyaya gelen yavrular birbirlerine benzerlikleriyle dikkat çekiyor. Veteriner kontrolünde tutulan ineğin sahibi, üçüz beklemediklerini söyleyerek, “Büyük şaşkınlık yaşıyoruz” dedi.

Geçimini çiftçilikle sağlayan 7 çocuk babası Cemil Akıncı, 4 bin TL’ye pazardan satın aldığı Simantal cinsi ineğinin önceki gün dünyaya getirdiği 3 buzağına gözü gibi bakıyor. Akıncı, ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını, ineğinin üçüz yavruladığını görünce çok sevindiğini söyledi.

VETERİNER KONTROLÜNDE

İneğin suni tohumlamasını ve doğumunu gerçekleştiren Veteriner Hekim Fadıl Akbulut, suni tohumlamayı yaptıktan sonra hayvana iyi bakıldığını söyleyerek, eşine ender rastlanır bir olayla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Akbulut, küçükbaş hayvanlarda bu tür vakaların sık meydana geldiğini ancak, büyük baş hayvanlarda üçüz doğumun çok nadir görülen bir durum olduğunu vurguladı.

Akbulut, 8 yıllık meslek hayatında yaptığı suni tohumlamadan kaynaklı 57 ineğin ikiz doğurduğunu kaydederek, “Daha önce ikiz buzağı doğuran ineğimiz oldu. Ama üçüz ilk kez oluyor. Buzağılar yarım saat arayla dünyaya geldi. Anne ve buzağılarının sağlık durumları şuan çok iyi, ne doğumda nede sonrasında herhangi bir sorun yaşamadık. ” dedi.

Bir yavru beklerken, üç yavruya birden sahip olmanın sevincini yaşadığını anlatan Akıncı, sağlıklı üç yavrunun bir anda doğmasına ve ineğin de hayatta kalmasına şaşırdıklarını söyledi.
Akıncı, “Bir bekliyorduk Allah üçüz verdi. Geçimimi hayvancılıkla sağlıyorum. Bu benim ve ailem için çok güzel oldu. Ben bir ineğin üçüz doğurduğunu hiç duymamıştım. Hem sevinçli hem de şaşkınım. Buzağıların hepsinin de sağlıkları yerinde. 3 yavru veren ineğimizi çok seviyoruz. Üçüzlere de gözümüz gibi bakıyoruz.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.