Midyat’ta bir ilk: Kürtçe dersi

Midyat’ta bir ilk: Kürtçe dersi

QURSA KURDÎ CARA PÊŞÎN LI MIDYAT’Ê VEBU...

A+A-

Midyat’ın ilk Kürtçe dil kursu Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından açıldı. Sendika üyeleri ve vatandaşlar sendika binasında verilen Kürtçe dil kursunda buluşarak ders başı yaptı. 

İlk kez açılan Kürtçe kurs 40 öğrencisiyle ders başı yaptı. Kursun ilk dersinde Kürtçe’nin geçmişi ile alfabe anlatıldı. Yaklaşık 6 ay sürecek kursta, öğrenciler 650 saatlik bir eğitime tabi tutulacak. Zübeyir Çelik, Celal Atış ve Suzan Akiba’nın eğitim verdiği kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilecek. Kursiyerler, Kürtçeyi hazırlanan bir müfredat kapsamında hem gramer hem de pratiğe dayalı öğrenme fırsatı bulacak.

MİDYAT’TA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Reşit Aslan, anadili Türkçe olup hiç Kürtçe bilmeyenler; anadili Kürtçe olan ancak dillerini konuşamayan ya da yazamayanlar ve akademik alanda Kürtçeyi kullanmak isteyenler için bu kursu açtıklarını söyledi. 

Kürtçe dil eğitimi ile ilgili bugüne kadar Midyat’ta herhangi bir çalışmanın yapılmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüklerini dile getiren Aslan, “Her dil bir çiçektir. Her çiçeğin kokusu ve rengi farklıdır. Her çiçek gibi her dil de yaşatılmalıdır. Biz bugün Midyat’ta bir ilki gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Dileğimiz yaptığımız bu ilk çalışmanın devamının diğer kuruluşlar tarafından da sürdürülmesidir. Sadece Kürtçe dil eğitimi değil, bunun yanında Süryanice ve Mıhallemice dillerinde de kursların açılması gerekmektedir” dedi.

HIZLI İLERLİYORUZ

Kursiyerlerin performansından son derece memnun olan Eğitmen Zübeyir Çelik ise, “Dersler de sadece dil değil aynı zamanda Kürt kültürü üzerine de eğitim veriyorum. Haftada 9 saat dersin olduğu 6 aylık kurs bence Kürtçe’nin temelini alıp kendi kendine devam edebilmek için yeterli. Kürtçe dil kursu her ne kadar çok zor ve fedakârlık isteyen bir çalışma da olsa öğrencilerimizin öğrenme azmi bizleri sevindiriyor. Eğitim-Sen Temsilciği’nin bu kursu Midyat’ta açması son derece önemlidir. Bu önemli adımdan dolayı emeği geçenleri kutlamamız gerekir” ifadelerini kullandı.

ÖZLEMİM SONA ERDİ

Midyat’ta Kürtçe dil kursunun açılmasının önemli olduğunu belirten kursiyer Mensule Yenigün de, “İnsanın anadiline yabancı olması, kendi dilinde okuyamayıp yazamaması çok hazin bir durum. İlk Kürtçe dersinde sanki yıllardır yaşadığım ama adını koyamadığım bir özlem sona ermiş gibiydi. Aldığım eğitimden çok memnunum. Burada her şey çok güzel, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

sizin-medya-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum