Midyat'ta binlerce yıllık tarihi dokuda restorasyon çalışması

Dinler ve diller kenti Midyat'ın turizm potansiyelini artırmak için yıpranmış ve silueti bozulmuş tarihi binalar ve eski çarşının cepheleri yöresel mimariye uygun olarak yenileniyor.

MARDİN'in yüzyıllardır farklı dinleri, dilleri ve kültürleri bir arada yaşatan Midyat ilçesindeki tarihsel dokusunun yaşatılarak geleceğe iletilmesine yönelik sokak sağlıklaştırma, cephe düzenleme ve iyileştirme projesi devam ediyor.

YERİNDE İNCELEDİ

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, beraberinde Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Cebrail Aslan, Ak Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış ve teknik personel ile birlikte Işıklar Mahallesi'nde restorasyon çalışması tamamlanmış alanlarda incelemelerde bulundular.

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından Midyat ilçesi kentsel sit alanı içerisinde yer alan tarihi yapılarda ve tarihi çarşıda başlatılan 'Cephe İyileştirme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi'nde çalışmalar ilk etabı tamamlandı.

Akçakaya, Işıklar ve Ortaçarşı Mahallelerinde sokak aksında bulunan cephelerde geleneksel dokuya aykırı duvar, sıva, derz, doğramalar sökülüp, yerine kent dokusuna ve restorasyon projesine uygun duvar, derz ve doğramalar yapılıyor. Işıklar Mahallesi'ndeki çalışmalarını tamamlanan 500 yıllık tarihi çarşıdaki işyerlerinin estetik görünümlü dış kapıları monte edildi. Şanlıurfa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun görüldüğü şekilde yürütülen çalışmalar kapsamında,15 bin metrekare cephe iyileştirmesi ve 5 kilometrelik alanda da sokak sağlıklaştırması yapıldı.

BİNLERCE TURİST ZİYARET EDİYOR

Tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan dinler ve diller şehri Midyat'ı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Midyat'ı ziyaret ediyor. Yüzyıllardır Müslüman, Hıristiyan ve Ezidi inançlarına mensup insanların kardeşçe, sevgiyle, hoşgörüyle birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı Midyat'ta, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dilleri konuşuluyor.

"MİDYAT ÇOK ÖNEMLİ TURİZM MERKEZLERİMİZDEN"

Yapılan çalışma ile ilgili açıklama yapan Mardin Valisi Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, "Midyat bizim çok önemli turizm merkezlerimizden bir tanesi. Çok ciddi hem yurt içinden hemde yurt dışından çok turistler geliyor. Üç tane mahallede çok ciddi sokak sağlıklaştırması ve cephe iyileştirmesi yaptık. Yaklaşık 15 bin metrekare cephe iyileştirmesi yaptık ve yaklaşık 5 kilometre civarında da biz burada sokak sağlıklaştırması yaptık. Hakikaten çevrenin çok güzel bir şekilde değiştiğini görüyoruz. Bizim tek amacımız hem eski yapıları korumak  hem de gelen turistleri güzel ve memnun bir şekilde ilçemizden ayrılmasını sağlamak" dedi.

18 Haziran 2023 Pazar 11:37

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar