Midyat’ta Barış Ve Hoşgörü Sofrası

Midyat’ta Barış Ve Hoşgörü Sofrası

‘Sofra Mezopotamya’da Kuruluyor’ isimli sempozyum Midyat Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

A+A-

Merkezi Ankara’da bulunan Sosyal Gelişim Enstitüsü Derneği (SOSGED)’in organize ettiği ‘Sofra Mezopotamya’da Kuruluyor’ isimli sempozyum Midyat Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Dünya’yı Barış için Midyat’ta bir araya getirecek olan ‘Medeniyetler Sofrası Projesi’ne ev sahipliği yapacak olan Midyat Belediyesi, Dünya medeniyetlerini ağırlayacak olmanın heyecanını yaşıyor. Matiat Otel’de 31 Ağustos 2012 Cuma günü saat 10.00’da başlayacak olan ‘Barış ve Hoşgörü Sofrası’ isimli sempozyum için yapılan hazırlıklar son aşamaya geldi.

Düzenlenecek sempozyum ile ilgili açıklama yapan Midyat Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Şehmus Gümüş, halkların kardeşliğini ve medeniyetlerin bir arada yaşayabileceğine inanan herkesi Midyat'ta kurulacak olan temsili Barış Sofrası’nda ağırlamak istediklerini belirtti.

sehmus-nasiroglu.jpgİçeriği ve mahiyeti bakımından tarihe damga vuracak nitelikteki böylesine önemli ve prestijli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak olmanın sevinç ve heyecanını yaşadıklarını söyleyen Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, “Kardeşlik, dayanışma ve hoşgörü gibi hasletlerimiz, farklılıkları zenginlik sayan, kendinden farklı olana saygı gösteren, her şeye rağmen huzur içinde birarada yaşamanın mümkün olduğuna inanan büyük düşünürlerimiz ve gönül adamlarımızın eseridir. Tarih boyunca farklılıklarımız, birliğimizi tamamlayan zenginliklerimiz olmuştur. Bin yıldır hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi, birlikte barış içinde yaşama kültürünü en iyi biçimde gösteren bir milletiz.Savaşların olmadığı, gözyaşlarının akmadığı, barış ve huzur içinde bir dünya hedefine ulaşmak için, tüm insanların birbirini anlaması, sevmesi, değerlerine saygı göstermesi ve hoşgörüyle birarada kardeşliği hakim kılması gerekmektedir” dedi.

45 üniversite, 6 ülke ve çeşitli sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa yürütülen sempozyum kapsamında aralarında barış elçisi birçok siyasetçi, sanat, bilim ve ilim insanın toplantıya katılarak dünya barışı için ses vermelerinin beklendiğini kaydeden Gümüş ise, şöyle konuştu:

sehmus-gumus.jpg“Midyat asırlardır farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı gerçek bir barış kentidir. Dünya’da dinlerin ve dillerin bir arada barış ve hoşgörü içerisinde birlikte yaşamayı başarmış ender kentlerden biri olan Midyat’ın bu anlamda bir dünya kenti olma yolundaki güçlü yürüyüşünü bu sempozyumda pekiştirecek. Sempozyumda ayrıca Midyat’ta asırlardır süren dinlerin ve dillerin barışı ve kardeşliği tüm Dünya halklarına somut bir örnek olarak sunulacak. Bizlerde bu birlikteliğimizin bütün dünya medeniyetlerine sirayet edip, ilham kaynağı olmasını diliyoruz.”

Sempozyum’da; Barış, sevgi, ilim ve hoşgörü unsurları dikkate alınarak beş araştırmacıya Bediüzzaman Said Nursi Aydınlık Gelecek Ödülü, Mele Mustafa Barzani Barış ve Kardeşlik Ödülü, Eliza Donat Sevgi ve Yardımlaşma Ödülü, Haydar Aliyev Onurlu Mücadele Ödülü ve Rauf Denktaş Kalb-i Vatan Ödülü verileceği belirtildi.

Sofra Mezopotamya Projesi kapsamında ayrıca bir dizi etkinlik yer alacak. Bu etkinliklerde yaşadığımız coğrafyanın muhtelif yerlerinde toplumların birlikteliği için ilim, sevgi, hoşgörü, fikir ve sabır olgularının sembolü şahsiyetler yer alacak. Hazreti Ali’nin “İlmi”, Hazreti Mevlana’nın “Sevgisi”, Şeyh Edebali’nin “Sabrı”, Metropolit Hanna Dolabani’nin “Fikir Birliği”, Yunus Emre’nin “Hoşgörüsü” ve Said Nursi’nin “Müsbet Hareket”  yaklaşımı ile ilgili söz ve eylemleri projede alkışlanacak.

PROGRAM ŞÖYLE :
Saat 10:00–16:30
Açılış ve program moderatörü : Murat Çuhadar
Video ve slayt gösterisi
Saat 17:00’de Midyat’ta miting alanında halkla bir araya gelme

BARIŞ KONUŞMACILARI :
Erol Dora (BDP Mardin Milletvekili)
Abdurraahim Akdağ (AK Parti Mardin Milletvekili)
Saliba Özmen (Mardin Metropolit)
Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp

SEMPOZYUM KONUŞMACILARI :
Mehmet Emin Değer
Prof. Dr. Faris Kaya
Ömer Merani – Kuzey Irak Türkiye Temsilcisi
Serdar Denktaş – KKTC
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum