Midyat’ta 'Barış Sofrası' Sempozyumu

Midyat’ta 'Barış Sofrası' Sempozyumu

Midyat Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Sevgi ve Barış Yolu" konulu sempozyum Matiat Otelde başladı.

A+A-

Sosyal Gelişim Enstitüsü Derneği’nin (SOSGED) düzenlediği “Sofra Mezopotamya’da Kuruluyor” Sempozyumu’nda dünyada sevgi, hoşgörü ve huzurun tekrar sağlanması ve kalıcı barışın tesis edilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı ve barış mesajları verildi.

Midyat Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Sevgi ve Barış Yolu" konulu sempozyum Matiat Otelde başladı.Yurt içi ve yurt dışından gelen yaklaşık 200 kişinin katılımıyla açılan ve 1 gün devam eden sempozyumun sunuculuğunu ise Sosyal Gelişim Enstitüsü Derneği Başkanı Murat Çuhadar yaptı.

Düzenlenen sempozyuma Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Ak Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Eski Milletvekilleri Nihat Eri ve Halit Demir, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Özel Temsilcisi Ve Uluslar Arası Büyükelçisi Felekdin Kakayi ile Türkiye Temsilcisi Ömer Mirani, Irak Hükümeti Milli Güvenlik Konseyi Üyesi General Muhammed Halid Ahmet, Bediuzzaman Saidi Nursi’nin hayattaki talebelerinden Abdulkadir Badıllı ile birlikte çok sayıda medya, üniversite, sivil toplum kuruluşu, politikacı, iş dünyasının kadın temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Sempozyuma ev sahipliği yapan Midyat Beldesi Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, açılışta yaptığı konuşmada sempozyumun önemine vurgu yaparak, “Sofra Mezopotam’ya da Kuruluyor Sempozyumunu Midyat’ta yapmamızın en büyük amaç ve nedenlerinden birisi hoşgörü ve barış  kenti olmamızdan kaynaklanıyor. Midyat ismi zikredildiğinde ilk olarak farklı dinlerin, kültürlerin, dillerin huzur ve güven içerisinde birlikte yaşadığı anımsanmaktadır. Bu düşünceler de bizler için bir övünç ve gurur kaynağı olmaktadır. Yıllarca dedelerimizden ve babalarımızdan duyduğumuz tek bir şey vardı oda Midyat’ta ki bütün halkların ve bütün dinlerin barış içinde yaşadıklarıydı. Şükürler olsun ki bu kardeşlik, karşılıklı saygı ve sevgi bugün de devam ediyor. Bundan sonra da inşallah atalarımızdan aldığımız bu kutsal mirası bizlerde yaşatmaya ve gelecek nesillere taşımaya çalışacağız” dedi.

sizin-medya-_-1.20120904085015.jpg

Belediye başklanlığı görevine seçildiği günden buyana geçen 13 yıllık sürede yaptığı hizmetleri şehrin tamamında gerçekleştirdiğini belirten Başkan Nasıroğlu, şunları söyledi:

“Göreve geldiğim günden bu yana elimden geldiği kadar bütün halklara eşit davrandım ve eşit bir şekilde hizmet götürdüm. Hıristıyan demeden, Müslüman demeden, Kürt ve Arap demeden herkese onurlarına layık bir şekilde hizmet ettim ve etmeye de devam ediyorum. Bizler nasıl ki mahali hizmeti tüm kesimlere yaydıysak aynı şekilde bütün halkların demokratik ve insani haklarını kullanması noktasında da yetkililerin el birliği yapıp bunların uygulanması için çaba harcaması gerektiğine inanıyoruz.”
 
Midyat’ın da içinde yer aldığı Turabdin Bölgesi’nin barış toprakları olduğunu ifade eden Nasıroğlu, “Bölgemizdeki bu rengarenk çiçekleri ve farklı kokuların güzelliklerini, kardeşliği, barışı, sevgiyi ve saygıyı tüm Türkiye ve Dünya’ya yaymak insanım diyen herkesin görevidir. Barış ve demokrasinin olduğu yerde insanlar huzur içinde, mutlu yaşarlar ve hiçbir zaman bulundukları bölgeyi terk etmezler. Ama barışın, demokrasinin  ve huzurun olmadığı yerlerde ise insanlar yaşadıkları toprakları bırakıp göç etmektedirer” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından sempozyumun gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara plaket verildi. Daha sonra gerçekleştirilen sempozyum oturumunda Hz. Ali (r.a.), Hz. Mevlana, Yunus Emre, Metropolit Hana Dolabani, Şeyh Edebali ve Bediuzzaman Saidi Nursi’nin yaşamı ve felsefesi konu edildi. Sempozyum oturumunun ardından Midyat miting alanına kurulan platformda; semah grubu gösteri yapıldı, barış ve kardeşlik meşalesi alkışlar arasında yakıldı. Proje, Irak’tan gelen Kürt sanatçılar İbrahim Bilind, Haci Zahoki’nin verdiği konser ve Yezidi gençlerden oluşan “Tipa sharya ya honeri” isimli halk oyunları ekibinin gösterisi ile son buldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum