Midyat’ta ‘Ayakkabı Kutulu’ Eylem

Midyat’ta ‘Ayakkabı Kutulu’ Eylem

Eğitim-Sen, MEB Yasasını Protesto Etti...

A+A-

Midyat’ta, KESK’e bağlı eğitimciler, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapan yasa tasarısını grevle protesto ettiler.

TBMM’ye sunulan Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki (MEB) yöneticilerin görev ve atamalarına ilişkin yeni düzenlemelerin yer aldığı “Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasını Dair Kanun Tasarısı”na tepki gösteren Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği üyeleri, 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Bazı öğretmenlerin ellerinde ayakkabı kutuları taşıdığı dikkat çekti. 

MEB yasa tasarısını protesto etmek için Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği’nin Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan hizmet binasında toplanan Eğitim-Sen üyesi bir grup, ‘Eğitim haktır satılamaz’ ve ‘Parsız sağlık, parasız eğitim’ şeklinde sloganlar atarak, alkış ve ıslıklar eşliğinde, Barış ve Kardeşlik Parkı'na kadar yürüdü. Eğitim-Sen üyeleri burada basın açıklaması yaparak, tasarının geri çekilmesini istedi. 

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği Mali ve Hukuk Sekreteri Mehmet Emin Çiçek, TBMM’ye sunulan kanun taslağına karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için Eğitim-Sen olarak bir günlük grev kararı aldıklarını söyledi. 

'VALİLER TARAFINDAN ATANMASININ ADIMLARI' 

Bu tasarıyla dershanelerin dönüştürülmesi bahanesiyle kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmak istendiğini, devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre ve çeşitli vakıflara devredilmesi ya da kiralanmasının hesaplarının yapıldığını savunan Çiçek, “Tasarı ile aday öğretmenlere yeni bir sınav getirilmesi, sadece aday öğretmenleri ilgilendiren bir sorun değildir. Bu uygulamanın arkasında eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının artması ve iş güvencemizin adım adım kaldırılması vardır. 4 yıl ve üzeri görev yapmış olan bütün eğitim yöneticilerinin tek bir yasa ile görevden alınması ve siyasi iktidarın bir dediğini iki etmeyen valiler tarafından atanmasının adımları atılmak istenmektedir” dedi.

foto-galeri-icon.png

‘SESSİZ VE TEPKİSİZ KALMAMIZ BEKLENEMEZ’

Yasa tasarısının eğitimde yaşanan sorunları derinleştireceğini söyleyen Çiçek, “Eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onlarca sorunu olmasına rağmen hükümetin yangından mal kaçırır gibi, üstelik bir torba yasa ile eğitim sisteminde yeni bir alt üst oluşa neden olacak düzenlemeler yapmak istemesi dikkat çekicidir. Hükümetin eğitim sistemini telafisi çok zor olan yeni bir kaosun içine itmek istemesi karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız beklenemez. TBMM’ye sunulan bu kanun taslağına karşı mücadelemizi daha da yükselteceğiz. Yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış ve taraflı uygulamaları nedeniyle mağdur olmuş, bugününden ve geleceğinden endişe eden bütün eğitim ve bilim emekçileri olarak, siyasi iktidarın her türden dayatmacı ve bizleri yok sayan uygulamalarına karşı sesimizi yükseltiyoruz.” diye konuştu.

Yasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu kaydeden Çiçek, “Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak, AKP iktidarının demokratik olmayan ve eşitlik ilkesine aykırı olan bu tasarısını kabul etmiyoruz. Bu tasarı ile eğitim emekçilerinin kazanılmış hakları elinden alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan sendika üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum