Midyat’ta Atatürk’ü Anma Töreni

Midyat’ta Atatürk’ü Anma Töreni

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yıl dönümünde Midyat’ta, düzenlenen törenle anıldı.

A+A-

Cumhuriyetin Kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yıl dönümünde Midyat’ta, düzenlenen törenle anıldı.

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Garnizon Komutanı Vekili Piyade Kurmay Yarbay Gökhan Yiğittürk, Belediye Başkan Vekili Yusuf Bedir, Cumhuriyet Savcısı Arman İlhan, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, örgün ve yaygın eğitim kurumu idarecileri ile temsili askeri ve öğrenci grupların katılımıyla hükümet konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Çelenk sunmayı müteakip Saat 09.05’te görevlendirilen aracın siren sesi eşliğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşundan sonra tüm katılımcılar tarafından İstiklal Marşı okundu. Bu esnada iki inzibat eri tarafından göndere bayraklar çekilip sonra yarıya indirildi. Bütün resmi kurum ve kuruluşlardaki bayraklar da yarıya indirildi. Çelenk sunma töreninden sonra anma programı Kocatepe İlköğretim Okulu konferans salonunda icra edildi.

Program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Midyat Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ulaş Çetinkaya, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada ile sürdü. Çetinkaya, “Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemelidir. Bilinmelidir ki 1920–1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir. Atatürk’ün milletini büyük bir atılımla hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesi’nde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna, “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur” dedi.

Atatürk’ün askeri kişiliğini anlatan Piyade Üsteğmen Kazım Gözükara ise, “Mustafa Kemal Atatürk, kısa süren yaşamı boyunca, bir insanın ömrüne kolayca sığmayacak kadar büyük işler başarmıştır. Atatürk’ün dehası, O’nun sadece askerlik alanında değil, devlet kuruculuğunda, siyasette, sosyal ve ekonomik reformlardaki başarı ve uygulamalarında da ön plana çıkmıştır. Atatürk, yetenekli bir asker, muharebe alanlarının muzaffer bir komutanı olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun dört tarafında verdiği muharebelerin birçoğunda görev almış ve bu görevler, O’nun sevk ve idare yeteneğini geliştirmiştir. O, Trablusgarp’ta, Çanakkale’de 1. Dünya Savaşı’nın doğu ve güney cephelerinde, Sakarya’da Büyük Taarruz’da büyük zaferlere imza atmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilerin büyük beğeni toplayan şiirlerin okunmasına müteakip Atatürk’ün gençliğe hitabesi Aziz Önen Lisesi Müzik Öğretmeni Neslihan Bağlıca tarafından okundu. Gençliğin Ata’ya cevabı temsili öğrenci grubu tarafından seslendirildi.

Konuşmaların ardından Kız Meslek Lisesi Öğretmeni Nazan Karaşahin yönetimindeki öğrenci grubu tarafından Atatürk oratoryosu sunuldu.

Garnizon Komutanlığı tarafından hazırlanan ‘Atatürk’ konulu sinevizyon gösterisiyle program sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum