Midyat’ta Asırlık Bayramlaşma Geleneği

Midyat’ta Asırlık Bayramlaşma Geleneği

Yaklaşık bir asırdır süren bayramlaşma geleneği bu Ramazan Bayramı'nda da sürdürüldü.

A+A-
Midyat’ın en köklü en geniş ailelerinde biri olan Şahinler Ailesi’nin her yıl  geleneklere bağlı kalarak yaptığı bayramlaşma merasimi bu Ramazan Bayramı’nda da renkli görüntüler eşliğinde gerçekleştirildi.
 
Yaklaşık bir asırdır süren bayramlaşma geleneği bu Ramazan Bayramı'nda da sürdürüldü. 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, bayramlaşma törenine katılan herkesle tek tek tokalaşıp, bayramını kutladı.
 
Sıcak bir mevsime denk gelen Ramazan ayı sonrasında müminler bayramın haklı sevincini yaşarken, Midyat’ta ise Şahin Ailesi’nin gerçekleştirdiği ve üç gün süren geleneksel dini bayramlaşma merasiminde dayanışmanın, birlik ve beraberliğin en güzel örnekleri sergilendi.
 
Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan Şahinler Konağı’nda gerçekleşen geleneksel dini bayramlaşma merasimine katılan Süryaniler, Ezidiler, Kürtler, Türkler ve Mıhallemiler’den oluşan binlerce kişi birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmenin sevincini yaşadı. Uzun zamandır birbirlerini göremeyen, hasret kalan dost ve akrabalar da bayram vesilesiyle sohbet edip özlem giderme olanağı buldu.
 
BİRBİRLERİ İLE KUCAKLAŞIP HASRET GİDERDİLER
 
Şahin ailesinin toplumdaki saygın isimlerinden olan, dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile tanınan, gerek bölgede, gerekse Midyat halkı tarafından sevilen ve sayılan 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, bayramlaşma ziyareti için gelen sevenleri, dostları ve akrabaları ile tek tek kucaklaştı, yakından ilgilendi ve sohbetler etti. 
 
Midyat ve bağlı köyleri olmak üzere tüm bölgeden; belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, bürokratlar, din âlimleri, işadamları, kanaat önderleri ve vatandaşların katıldığı program, bayram süresince devam etti. Oldukça samimi bir havada geçen bayramlaşma programına katılan tüm misafirlere çay ve şeker gibi ikramlarda bulunuldu, ardından kurulan büyük sofralarda gencinden, yaşlısına bütün konuklara bu sofralarda birbirinden lezzetli yöresel yemekler ikram edildi.
 
BİRLİK, BERABERLİK VE KAYNAŞMAYI SAĞLAYAN PROGRAM
 
Bayramların ortak bir coşku ve ortak bir heyecanın buluşma adresi olduğunun altını çizen 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, asırlardır sürdürdükleri bayramlaşma geleneğinin hem Midyat’ta yaşayanlar arasında hem de daha önce şehir dışına göç edip bayramı geçirmek için gelenler arasında birlik, beraberlik ve kaynaşmaya vesile olduğunu söyledi.
 
Bayramlaşma merasimine katılan tüm herkese teşekkür eden ve bayramlarını kutlayan Şahin, bayramların coşku, sevinç ve heyecanın paylaşılarak arttığı sevimli zaman dilimlerinden olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
 
“Geleneksel olarak yapmış olduğumuz bayramlaşma törenini bu yıl da yapıyoruz. Bizler, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, gönül birliğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz.  Sevginin, dayanışmanın, kardeşliğin, barışın ve hoşgörünün kentinde tek yürek olarak, omuz omuza çok güzel bir bayramı daha yaşıyoruz. Bu milletin birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. İnanıyorum ki bu birlik, beraberlik ruhunu, daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacak, daha güzel ve aydınlık yarınlara mutlaka ulaşacağız. İnşallah bundan sonraki bayramlaşmalarda da aynı bütünlüğü ve kardeşliği yaşamaya devam ederiz. Bu güzel bayramın başta ülkemiz ve Midyat’ımız olmak üzere tüm dünyaya barış, sağlık, huzur ve mutluluklar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Bu mutlu günde aramıza katılan bütün dostlarımıza ve misafirlerimize de sonsuz şükranlarımı sunuyorum”
 
 
“KARDEŞLİK İKLİMİ VE DAYANIŞMA RUHU TAZELENDİ”
 
Bayramlaşmaya gelenlerin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Şahin, “On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını uğurlamanın hüznünü yaşarken, diğer yandan da Ramazan ayının mükâfatı olan Ramazan Bayramı’na ulaşmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumsal birlikteliği sağlayan değerlerin anımsandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı Ramazan Bayramı’nı hep birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar, kardeşlik iklimini, dayanışma ruhunu milletçe yaşama, duygu birliğimizi en üst düzeyde tazeleme günleridir. Bizler aramızdaki sevgi ve dostluğu, dayanışma ve kaynaşmayı sürdürdüğümüz sürece toplumumuz bozulmadan dimdik ayakta kalacaktır. Yaşamımızda önemli yeri bulunan bayramlarımız, kaygıların ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı özel günlerdir” ifadelerine yer verdi.
 
“ÇÖZÜM SÜRECİ BAYRAMI ERKEN YAŞATTI”
 
Çözüm süreci sayesinde ülkede bayram havasının çok önceden yaşandığını ifade eden Şahin, çözüm süreci sayesinde Türkiye'de huzurlu bir bayrama merhaba dediklerini söyledi. Çözüm sürecini ‘Türkiye’yi güçlü devlet yapma ve büyütme projesi’ olarak gördüğünü kaydeden Şahin, “Umarım çözüm süreci kalıcı bir şekilde sonuca erer ve hepimiz burada daha güzel günlerde bir arada oluruz. Bu huzura, sükûnete herkes ihtiyaç ve özlem duyuyor. Çözüm süreci tüm insanlara bayram havasını erken yaşattı. İnşallah çözüm süreci başarıyla bitecek ve artık bundan sonra hayatını kaybedenlerin olmadığı bir Türkiye’de hep beraber yaşarız. Ülkemizde gözyaşlarının dindiği, şiddetin, silahların sustuğu ve insanların birbirlerine ne kadar aykırı düşünceleri de olsa huzurla, arkadaşlıkla, kardeşlikle kucaklayabileceği bir ortama dönüşmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
KAN VE GÖZYAŞI DİNSİN
 
İslam coğrafyasındaki huzursuzluklara da dikkat çeken Şahin, “Çözüm süreci sayesinde huzurlu bir Ramazan ayı geçirdik. Fakat Müslüman ülkelerde yaşanan acılar için gözyaşı döküyoruz. Birçok İslam ülkesinde özellikle Suriye ve Mısır başta olmak üzere Myanmar, Kafkaslar, Filistin ve Irak gibi Müslüman ülkelerde maalesef kan ve gözyaşı akmaya devam ediyor. Ölümler artık hayatın bir gerçeği haline dönüştü. Evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insan büyük acılar çekiyor. İslam dünyasının normal hayata dönmesi için Allah’a dualar ediyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Müslüman’ın Müslüman’a kanı, canı, malı, namusu ve her şeyi haram olmasına rağmen bu mübarek günlerde de Müslümanlar aralarına sokulan bir takım nifak tohumları neticesinde birbirlerini öldürmeye devam ediyorlar. İnşallah bu bayram bu çatışmaların son bulmasına vesile olur. Yeryüzünde başta İslam coğrafyası olmak üzere, tüm coğrafyalar huzura, mutluluğa, sükûnete ve barışa erişir. Yeryüzündeki hangi fikre, inanca ve düşünceye sahip olursa olsun nerede zulüm varsa, orada zulmün bitmesini ve bütün mazlumların kurtuluşa ermesini yüce rabbimden niyaz ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Önceki ve Sonraki Haberler