Midyat’ta Anne Sütü ve Emzirme Semineri

Midyat’ta Anne Sütü ve Emzirme Semineri

"Anne sütü bebeğin vazgeçilmez besin kaynağı. Yalnızca doyurmuyor, bebeğin sağlığını da koruyor."

A+A-

Anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi amacıyla, Midyat’ta 75 sağlık personeline 2 gün süre ile “Anne Sütünün Önemi ve Emzirme” konulu eğitim verildi.

Midyat Toplum Sağlığı Merkezi Ana ve Çocuk Sağlığı Birimi tarafından İMKB Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitim çalışmasına Midyat Aile Sağlığı Merkezinden Aile Hekimi Dr. Yelda Kılıç konuşmacı, Hemşire Emine Acar Işık ve Ebe Songül Manavur eğitimci olarak katıldılar.

Doktorlar, hemşireler ve çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı seminerde, slayt gösterisi eşliğinde anne sütünün faydaları nelerdir, emzirmeye ne zaman başlamalıyız, anne sütü kaç aya kadar verilmelidir, anne sütünün yeterliliği nasıl anlaşılır? Emzirirken nelere dikkat etmeliyiz? Ne sıklıkla emzirilir? Süt sağma ve süt saklama koşulları konuları anlatıldı.

Ana ve Çocuk Sağlığı Birimi Hemşiresi Emine Acar Işık, verilen Seminerde “İlk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmelidir. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde anne sütünün önemi çok büyüktür. Emzirme anne içinde önemli bir yarar sağlamaktadır. Meme Kanseri ve Yumurtalık Kanserine karşı kadınları korur” dedi.

Bebeğin büyümesi, gelişmesi, enfeksiyonlardan korunması ve ruhsal olarak sağlıklı bir erişkin olabilmesi açısından anne sütünün öneminin yadsınamayacağını ifade eden Işık, “Yararlarının bilinmesine rağmen bebeklerin anne sütünü yeterince alabilmelerinin önünde hala bazı engeller var” diye konuştu.

midyat-sizin-medya-3.20120217190630.jpg

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütünün alınmasının en doğal yolunun bebeğin annesinin memesini emmesi, yani emzirme olduğunu anlatan Yolbaşı Beldesi Aile Sağlığı Merkezi Sorumlusu Dr. Muhammed Akif Aydın, bunun sağlanmasının da emzirme yollarını doğru uygulamaktan ve gerekirse uzman hekimden yardım almaktan geçtiğini ifade etti.

Anne sütü bebek için en önemli yaşam kaynağıdır. Bebek, anne sütü sayesinde beslenir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ancak bebeğin desteğe en fazla ihtiyacı olduğu bu aylar, anne için de çok önemlidir. Çünkü bu dönemde onun da vücudunda pek çok değişiklik yaşanır. Artan kiloları ya da değişen psikolojisi anneye zaman zaman zor anlar yaşatır. Fakat bu dönemi en rahat atlatmanın yolu da yine emzirmekten geçer” diye konuşan Aydın, emzirmenin anne sağlığı üzerindeki olumlu etkileri hakkında şunları söyledi:

ANNENİN PSİKOLOJİK OLARAK RAHATLAMASINI SAĞLAR

“Yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için ilk 6 ay sadece anne sütü önerilir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlaması ve sık emzirmek süt yapımını kolaylaştırır. Annenin bebeği emzirmesi ile anne bebek arasındaki ilişki güçlenir. Ayrıca annenin bebeği benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.