Midyat’ta Açık Cezaevi Yapılıyor!

Midyat’ta Açık Cezaevi Yapılıyor!

160 yatak kapasiteli açık ceza infaz kurumunun bu yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

A+A-

Adalet Bakanlığı tarafından Midyat’ta uluslararası standartlara uygun olarak yaptırılan 160 yatak kapasiteli açık ceza infaz kurumunun bu yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, açık cezaevinde mahkûmların sosyalleştirilerek, topluma yeniden kazandırılması ve mesleki konularda eğitilmesinin planlandığını vurguladı.

Açık cezaevinde yatan mahkûmların belirli zamanlarda izin kullanarak ailelerini ziyaret edebileceğini aktaran Küçükyumuk, “Tutuklulara karşı aşırı kısıtlama getirilmeyen açık cezaevleri, belli bir süre cezasını çekmiş ve iyi halde olan hükümlülerin çalışarak cezalarını infaz ettikleri yerdir. Cezalarının son kısmında burada çalıştırılan hükümlüler, üretime yönelik faaliyetlerde bulunarak, bunun karşılığında maaş alırlar.” dedi.

Midyat ilçesi ve çevresinde bulunan il ve ilçelere de Midyat Açık Cezaevi’nin hitap etmesinin planlandığını söyleyen Küçükyumuk, açık cezaevine geçmeye hak kazanan ve başka illere gitmek zorunda kalan çok sayıdaki hükümlü ve ailelerinin de rahata kavuşacağını düşündüklerini kaydetti.

Bölgede ilk olma özelliği taşıyan cezaevinin Midyat için önemli bir girdi kaynağı olacağını belirten Küçükyumuk, şunları söyledi:

Bu cezaevi oldukça modern ve çağdaş infaz anlayışının gereklerinin yerine getirileceği örnek bir uygulama olacak. Cezaevinde hükümlülerin çağdaş normlar çerçevesinde hem cezalarının infaz edilmesi hem de iş sahibi olandan yararlanma, iş sahibi olmayandan da bu cezaevinde kaldığı süre içerisinde konusunda uzman eğitimcilerin desteğiyle meslek edinmesi sağlanacaktır. Bu çalışmalarla insanlarımızı topluma kazandırma konusunda önemli bir işlevi de yerine getirmiş olacağız. Bu cezaevinin ekonomik anlamda da mutlak surette bu bölgeye girdisi olacağına inanıyorum.”

Cezaevinin inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Küçükyumuk, “Yapılan görüşmeler neticesinde Midyat’a 160 yatak kapasiteli açık cezaevi yapım işinin gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı ve iş, 2012 yatırım programına ilave edildi. 3 bin metrekare kapalı alan üzerinde, 3 kattan oluşacak cezaevinde idare binası, hizmet binası ve yatakhane bulunacak. Açık cezaevinde ayrıca gümüş işleme, taş işleme ve kitap ciltleme gibi çeşitli iş atölyeleri de bulunacak. Cezaevinin bu yılsonunda tamamlanmasını bekliyoruz. Açık Cezaevi’nin yapımı nedeniyle başta Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin ve bakanlık yetkilileri ile Midyat Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’na teşekkürlerimi sunuyorum ” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum