Midyat’ta 21 Şubat Dünya Anadil Günü

Midyat’ta 21 Şubat Dünya Anadil Günü

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği tarafından 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Midyat ilçe temsilciliği, 21 Şubat Dünya Anadili günü için basın açıklaması düzenledi.

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, 21 Şubat Dünya anadili günü için Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunan sendika binası önünde bir araya gelerek basın açıklamasını Kürtçe, Türkçe, Süryanice ve Arapça gerçekleştirdi. Basın açıklamasına HDP ve DBP üyeleri de destek verdi.

Basın metnini okuyan Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Muzaffer Baran, “Bugün dünyanın birçok ülkesinde anadilinde eğitim ve öğretim hakkı anayasal güvence altındadır. Türkiye’deki durum ise oldukça vahimdir. Devletin farklı dil ve lehçelere yaklaşımı sadece yasakla sınırlı kalmamış, anadiller yok sayılmış, inkar edilmiş, asimilasyon uygulanmıştır. Türkiye’de bir an önce bu yasakçı zihniyet bir kenara bırakılmalı, çok dilli kamu hizmetleri hayata geçirilmeli ve Türkiye’de konuşulan tüm anadillerinde eğitim anayasal ve yasal güvenceye alınmalıdır. Anadilinde eğitim vazgeçilmez temel insan haklarından birisidir. Anadili, halkların geçmişlerini geleceklerine bağlar. Toplumların tarihsel ve kültürel birikimleri, anadilleri aracılığıyla sonraki kuşaklara aktarılır. Dünya Anadili Günü’nde milyonlarca çocuk anadilini kullanamadığı, anadilinde eğitim göremediği için mağduriyet yaşamayı sürdürmektedir. Bilimsel, laik ve demokratik eğitimin ayrılmaz bir parçası olan farklı anadiller üzerindeki sınırlamalara son verilmeli, her bireyin kendi anadilini öğrenmesi ve eğitim almasının önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır. Eğitim Sen olarak, tüm Türkiye halklarının 21 Şubat Dünya Anadili gününü kutluyor, faklı anadili ve kültürlerin özgürce yaşaması ve gelişmesinin önündeki bütün yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.