Midyat’ta 1 Yılda 433 Çiftin Nikâhı Kıyıldı

Midyat’ta 1 Yılda 433 Çiftin Nikâhı Kıyıldı

Aynı yastığa baş koymak için Evlendirme Memurluğu’na müracaatta bulunan toplam 433 çiftin nikahı kıyıldı.

A+A-

Midyat Belediyesi'ne 2011 yılında evlilik için müracaat eden 433 çiftin nikâhı kıyıldı. Aynı yastığa baş koymak için Evlendirme Memurluğu’na müracaatta bulunan toplam 433 çiftin resmi nikâh akdi gerçekleştirildi.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, “Belediye olarak, insanlarımızın bu özel günlerinde hiçbir zorlukla karşılaşmamaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Nikâhın resmiyete geçirilmesi ve ailenin kurulması, kişilerin sağlık, yeşil kart, eğitim, sigorta ve miras gibi tüm anayasal haklardan yararlanılması, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın kimliksiz kalmaması açısından önem arz etmektedir”  dedi.

Başkan Nasıroğlu, “Ailenin temeli sağlam bir birliktelik ve resmi nikâh. Nikâhsız yaşan çiftlerin sayısının azaldığını görmek güzel. Yeni evlenen çiftlerimiz de resmi nikâha önem veriyorlar. Buda beni çok mutlu ediyor. Herhangi bir sebeple bunu yapamayanlar hatalarını fark edip ilk fırsatta bunu gerçekleştiriyorlar. 433 çiftimizi tebrik ediyorum Allah bir yastıkta kocatsın, sağlık ve mutluluk diliyorum. En küçük temel yapı taşı olan ailenin çok ciddi bir şekilde üzerine titrememiz, sağlam tutmamız lazım; o sağlam olursa da hiçbir şeyden korkmamak, geleceğe güvenle bakmak lazım” diye konuştu.

RESMİ NİKÂH İŞLEMLERİNDE ARTIŞ

Midyat Belediyesi Evlendirme Memuru Abdurrahman Yıldız ise, geçen yıllara oranla resmi nikâh işlemlerinde artış olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

2011 yılında bize evlilik müracaatında bulunan 433 çiftin resmi nikâh işlemlerini gerçekleştirdik. Evlenen çiftlerimiz önceden resmi nikâhı önemsemiyordu. Bu sebeple resmi nikâh işlemlerini ya hiç yaptırmıyor ya da çocuklarının ilköğretime başlayacağı döneme kadar geciktiriyorlardı. Oluşan bilinç ile birlikte artık yeni evlenecekler çiftler nişanlılık döneminde ya da evlendikten birkaç gün sonra resmi nikâh başvurusunda bulunuyorlar. Bize başvuruda bulunan çiftlerin nikâh işlemlerini en kısa sürede yapıyoruz. Vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda mesai mefhumu gözetmeksizin istedikleri saatte ve yerde de nikâhlarını kıyıyoruz. Çünkü yeni bir yuva kurmak isteyenlere yardımcı olmak bizleri de çok mutlu ediyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.